×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Konserwator zabytków przeciwny remontowi "pstrokatej" fasady słynnego hotelu z lat 90.
Konserwator zabytków wstrzyma remont hotelu?; fot. shutterstock.com

Konserwator zabytków przeciwny remontowi "pstrokatej" fasady słynnego hotelu z lat 90.

Autor: PAP / Gazeta Wyborcza / noizz.pl Data: 02 marca 2023 17:32 | Aktualizacja: 03 marca 2023 13:22

Hotel Sobieski - dzięki remontowi - ma zyskać nową elewację i przestanie wyróżniać się na tle pozostałych zabudowań wielokolorową elewacją. Stołeczny konserwator chce wpisać budynek do rejestru zabytków. Z kolei województwo uważa, że już na to za późno, a miasto jest gotowe do dyskusji.

- To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków postmodernistycznych w Polsce. I bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, jest taką właśnie ikoną - komentuje stołeczny konserwator zabytków.

Hotel Sobieski będzie zabytkiem?

Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, złożył do wojewódzkiego konserwatora wniosek o uruchomienie procedury wpisu hotelu Sobieski do rejestru zabytków. Jeśli ten zgodziłby się wszcząć procedurę z urzędu, to oznaczałoby zamrożenie jakichkolwiek prac nad budynkiem do czasu podjęcia finalnej decyzji (uznać za zabytek, czy nie) - pisze stołeczna "Gazeta Wyborcza".

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Z kolei w rozmowie z PAP Krasucki dodał, że jest za tym, by hotel pozostał w obecnej kolorystyce. "O jego postmodernistycznym charakterze decydują w zasadzie dwa elementy. Po pierwsze to nawiązuje do pierzejowej kamienicy narożnej, a po drugie, właśnie ta kolorystyka, która jest świadomie zaprojektowana w kontekście warszawskim — nawiązuje do Starego Miasta. To była bardzo przemyślana koncepcja, która wykorzystywała język postmodernistyczny. Jeżeli to zmienimy, to dostaniemy budynek »no name«, który nie będzie niósł ze sobą żadnej wartości. Oczywiście będzie go można kiedyś odmalować, natomiast to zupełnie nie o to chodzi" — powiedział stołeczny konserwator.

Co z remontem hotelu Sobieski?

Jak podaje noizz.pl, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski stwierdził, że ratusz jest gotowy do dyskusji na temat hotelu.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki przekazał PAP, że do jego biura wpłynął wniosek od stołecznego konserwatora o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków budynku hotelu Sobieski.

"Należy przypomnieć, że wszczęcie tej procedury spowoduje do czasu jej zakończenia wprowadzenie tzw. ochrony tymczasowej, a więc anulowanie wydanych pozwoleń na prace budowlane i wstrzymanie jakichkolwiek prac. Wokół hotelu są rozstawione rusztowania, a prace wkrótce mają ruszyć" — poinformował.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz