×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Kraków wysoko w prestiżowym rankingu turystycznym
Zagraniczni turyści doceniają Kraków/fot. shutterstock

Kraków wysoko w prestiżowym rankingu turystycznym

Autor: PAP Data: 30 stycznia 2022 14:21

Kraków, jako jedyne polskie miasto znalazł się wśród najpopularniejszych europejskich kierunków podróży według rankingu Travellers' Choice 2022, który jest organizowany przez jeden z największych internetowych serwisów turystycznych TripAdvisor.

Urząd Miasta Krakowa przekazał w najnowszym rankingu Travellers' Choice 2022 - Popular Destinations - Europe numerem jeden w Europie okazał się Londyn, na drugim miejscu uplasowała się grecka wyspa Kreta, a na trzecim Rzym. Lista obejmuje 25 pozycji, a na 24. miejscu znalazł się Kraków, jako jedyne polskie miasto w rankingu.

Zagraniczni turyści doceniają Kraków

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał: "Cieszą takie wiadomości, tym bardziej, że w rankingu Tripadvisor jesteśmy już kolejny raz. Unikatowe dziedzictwo historii i architektury, dobra kuchnia, międzynarodowe festiwale - za to jest Kraków ceniony".

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Coroczny ranking TripAdvisor, jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych dla miłośników podróży z całego świata, powstaje na podstawie recenzji i rekomendacji podróżników, którzy oceniają hotele, restauracje, zabytki, widoki, atrakcje itp. w odwiedzanych miejscach.

Według nich stolica Małopolski przyciąga takimi miejscami i zabytkami jak m.in. Wawel, Rynek Główny, kościół Mariacki i Kazimierz. Miasto - wskazali turyści - ukazuje unikatowe dziedzictwo, bogactwo historii i architektury. TripAdvisor doceniał Kraków także za walory gastronomiczne, podkreślając, że w 2019 r. miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej (European Capital of Gastronomic Culture).

Z opinii serwisu wynika, że Kraków to również miejsce, w którym co roku odbywa się ok. 100 festiwali i innych wydarzeń o charakterze międzynarodowym.

Według przedstawionych w grudniu ub.r. wstępnych szacunków dotyczących wielkości ruchu turystycznego w Krakowie, w 2021 roku stolicę Małopolski odwiedziło 11,3 mln osób.

Badania ruchu turystycznego przeprowadził międzyuczelniany zespołu ekspertów Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Specjaliści szacują, że do Krakowa mogło przyjechać w 2021 roku 11,3 mln turystów, z czego największa grupa - 6,1 mln to turyści krajowi, którzy przyjechali tylko na jeden dzień. 4 mln 285 tys. Polaków zostało pod Wawelem dłużej. W porównaniu z okresem przed pandemią niewielu było turystów zagranicznych - 830 tys. skorzystało z pobytu kilkudniowego, a 85 tys. jednodniowego. Wśród obcokrajowców najwięcej było osób z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.

Turyści wydali w Krakowie 5,5 mld zł i jak zaznaczają badacze na taki wynik wpływ mają krótkie, jednodniowe pobyty. Jako cel podróży goście wskazywali najczęściej: zwiedzanie zabytków, rozrywkę, wypoczynek, przyjazd ze względów religijnych oraz odwiedziny u znajomych i krewnych. Najczęściej wybierali nocleg w hotelach i apartamentach.

W 2020 roku Kraków odwiedziło blisko 8 mln turystów, a w 2019 roku - przed pandemią - ponad 14 mln.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz