×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Majówka 2022: Zakopane, Kraków, Karpacz, Gdańsk mimo wysokich cen - popularne
Szlak górski na „Samotnię” - Schronisko PTTK nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. Fot. PAP

Majówka 2022: Zakopane, Kraków, Karpacz, Gdańsk mimo wysokich cen - popularne

Autor: propertynews.pl Data: 19 kwietnia 2022 09:35

Hotelarze narzekają na krótkie okienko rezerwacyjne, ale według danych Noclegi.pl, chętnych na majówkę nie brakuje. Zakopane, Kraków, Karpacz czy Gdańsk to główne kierunki rezerwacji na weekend majowy - wynika z raportu platformy.

  • Będzie drożej - średnio o 15 proc. niż w zeszłym roku - choć już wtedy turyści narzekali na drożyznę
  • Jak wynika z raportu Noclegi.pl, na majówkowy nocleg w Gdańsku dla trzyosobowej rodziny dobrze odłożyć średnio 1000 zł
  • W popularnych miejscowościach będzie też tłoczno. Już teraz rezerwacji jest o 40 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze

- To pierwsza majówka po pandemii, bez obostrzeń i restrykcji. I chociaż portfele Polaków mocno odchudziły minione święta Wielkanocne, to najwyraźniej jesteśmy spragnieni wypoczynku - zauważa Natalia Jaworska, ekspert platformy Noclegi.pl. - W najbardziej popularnych miejscowościach obłożenie sięga już blisko 90 proc. - podkreśla. 

Główne kierunki rezerwacji na weekend majowy to podobnie jak w minionych sezonach Zakopane, Kraków, Karpacz czy Gdańsk. Tam z rezerwacjami dobrze się pospieszyć. W Zakopanem na okres 1-3 maja średnie obłożenie wynosi 89 proc., w Gdańsku - 88 proc., w Wiśle - 82 proc. Nieco więcej miejsc jest w Krakowie, gdzie w tej chwili wynajętych jest średnio 70 proc. miejsc noclegowych.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

- Właściciele obiektów noclegowych mają powody do zadowolenia. Ale nie wszyscy - podkreśla Natalia Jaworska. - Widzimy, że wciąż najniższe zainteresowanie jest noclegami w hotelach, które nadal nie mają szansy odbić się po pandemicznym załamaniu rynku. Tym bardziej, że wciąż słaby jest ruch zagraniczny do Polski, a polscy turyści przekonali się do wypoczynku w apartamentach - wyjaśnia. 

Taniej w górach?

Kalendarz w tym roku nie zachęca do przedłużania majowego wypoczynku, dlatego goście wybierają najczęściej trzydniowe wyjazdy. To z kolei sprzyja wyjazdom typu city break. Co ciekawe, w tym roku w rankingu popularnych miejscowości wysoko pojawiła się Warszawa, chociaż średnia cena za dobę dla jednej osoby wynosi tu 98 złotych. Nieco taniej jest w Krakowie - średnio 96 złotych za dobę. Drożej jest natomiast w Gdańsku, gdzie za noc zapłacić trzeba średnio 104 złote, co dla trzyosobowej rodziny oznacza blisko 1000 złotych mniej w portfelu przy trzydniowym wypoczynku.  

Korzystniejsze ceny znaleźć można w górach. W Karpaczu i Zakopanem średnia cena za noc to około 84 złotych dla jednej osoby. 

- Szukający oszczędności mogą rozważyć wybór kwater prywatnych, często znacznie tańszych niż hotele i apartamenty - doradza ekspert Noclegi.pl. - W tej chwili średnia cena za osobę w tym rodzaju obiektów nie wydaje być się wygórowana i wynosi 67 złotych za osobę. Wybierając się z rodziną trzyosobową na trzydniowy wyjazd zapłacimy średnio mniej niż 750 złotych - wylicza i dodaje, że jeszcze taniej, poniżej 700 złotych taki wyjazd zorganizować można w Polanicy Zdroju, Szczyrku czy Darłowie.  

Boom rezerwacyjny dotyczy też wakacji

- Już w tej chwili mamy 60 proc. więcej rezerwacji niż w 2021 roku w tym samym czasie na okres od połowy maja do końca sierpnia - mówi Jaworska.

Podobnie jak w roku ubiegłym Polacy rezerwują głównie pobyty pięciodniowe, które już w tej chwili są średnio o 10 proc. droższe niż w zeszłym sezonie. Dokonując rezerwacji teraz trzyosobowa rodzina za pięciodniowy wakacyjny nocleg w Kołobrzegu zapłaci średnio około 1300 złotych, a w Gdańsku o 100 złotych więcej.  

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz