×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Marcin Kania, dyrektor generalny hotelu Wieniawski objął stanowisko w IGHP
Marcin Kania, dyrektor generalny hotelu Wieniawski. Fot. Materiały prasowe

Marcin Kania, dyrektor generalny hotelu Wieniawski objął stanowisko w IGHP

Autor: Katarzyna Gubała Data: 20 grudnia 2022 14:55

Marcin Kania, dyrektor generalny hotelu Wieniawski w Lublinie objął 12 grudnia stanowisko dyrektora regionalnego Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w województwie lubelskim.

- IGHP obdarza zaufaniem specjalistów z zakresu hotelarstwa i gastronomii. Czuję, że moja praca w regionie została doceniona w najlepszy możliwy sposób. Z przyjemnością będę reprezentantem IGHP w całym województwie lubelskim. Postaram się pokazać piękno Lubelszczyzny oraz siłę hotelarzy w naszym pięknym regionie - mówi Marcin Kania, dyrektor regionalny IGHP w województwie lubelskim.

Przygodę z hotelarstwem rozpoczął we Francji

Marcin Kania jest magistrem gastronomii i hotelarstwa Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Przygodę z hotelarstwem rozpoczął w 2006 roku we Francji w butikowym Château de la Treyne w sieci Relais& Château. W swoim zawodowym portfolio posiada międzynarodowe marki hotelowe od Ralais&Chateau (Chateau de la Treyne), Starwood Hotels and Resorts (Sheraton Warszawa) do Intercontinental Hotel Group (Intercontinental Warszawa) - czytamy w komunikacie prasowym.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Bardzo ceni sobie również doświadczenia zdobyte w polskich obiektach: Polonia Palace Hotel jako kierownik restauracji, Endorfina Foksal jako operation manager, Mazurkas Hotel&Catering pełniąc rolę dyrektora gastronomii, Warszawianka Hotel jako dyrektor gastronomii, Górskie Resorty jako  dyrektor do spraw rozwoju gastronomii dla grupy hotelowej czy Platan Hotel, zajmując stanowisko dyrektora generalnego w Hotel Palace Europa Lublin.

Praca w hotelu Wieniawski, zadania w IGHP

 

1 czerwca 2020 roku objął stanowisko dyrektora generalnego w hotelu Wieniawski oraz Wieniawski Catering w Lublinie. Za największy sukces zawodowy uważa odpowiedzialność za obsługę i organizację gastronomii Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. 

 Marcin Kania jako dyrektor regionalny IGHP odpowiada m.in. za usprawnienie komunikacji oraz integrację środowiska hotelarzy w regionie lubelskim, upowszechnianie wiedzy o działaniach lobbingowych Izby, a także pozyskiwanie nowych członków oraz monitorowanie wydarzeń branżowych w regionie, współpracę z władzami, samorządami i innymi lokalnymi instytucjami, które mają lub mogą mieć wpływ na branżę hotelarską. Kania zastąpił na stanowisku Agnieszkę Mazurkiewicz.

Magister gastronomii i hotelarstwa Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego - co to za organizacja?

IGHP to największa organizacja samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej. Jest rzecznikiem środowiska biznesu hotelarskiego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową oraz w Unii Europejskiej. Będąc najbardziej wpływową organizacją w branży, lobbuje na rzecz jej rozwoju, chroni interes hotelarzy, wspiera wszelkie inicjatywy gospodarcze swoich członków, a także promuje społeczną odpowiedzialność biznesu w branży.

Izba dba o interesy polskich hotelarzy również na arenie międzynarodowej, będąc reprezentantem branży hotelarskiej w HOTREC (Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE i europejskiego obszaru ekonomicznego), a także w Hotelstars Union (HSU).

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz