×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mieszkańcy tego kraju inwestują w turystykę, rozrywkę i słodycze. Mimo inflacji
Francja: rośnie popyt na turystykę, rozrywkę i słodycze/fot. shutterstock

Mieszkańcy tego kraju inwestują w turystykę, rozrywkę i słodycze. Mimo inflacji

Autor: PAP Data: 09 maja 2023 12:12

Mimo inflacji i konieczności oszczędzania na artykułach codziennego użytku Francuzi nie rezygnują z wydatków na przyjemności. W ostatnim roku wzrosły wydatki na turystykę, widowiska sportowe i muzyczne, a także na słodycze - podał dziennik „Le Figaro”.

Francja: rośnie popyt na turystykę, rozrywkę i słodycze

"Coraz więcej Francuzów przyznaje, że pracuje po to, żeby móc sobie pozwolić na rozrywki i wakacje. Zależy im na przeżyciach, żeby tworzyć wspomnienia" - zauważył cytowany przez "Le Figaro" dyrektor firmy doradczej Protourisme, specjalizującej się w turystyce, Didier Arino.

W 2023 roku francuskie rodziny przeznaczą na wakacje wiosenne i letnie średnio 2 450 euro, zatem o 400 euro więcej niż przed pandemią Covid-19. Liczby rezerwacji biletów kolejowych na długie weekendy w maju i na wakacje letnie również przewyższają liczby z 2019 roku. Rezerwacje campingów na sezon letni 2023 wzrosły natomiast o 21 proc. w stosunku do sezonu letniego 2022.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Wzrosła również liczba odwiedzających parki rozrywki, które notują rekordowe zyski. "Po raz kolejny ten sektor pokazał swoją zdolność do zaoferowania rozrywki, która w obecnym przygnębiającym kontekście doskonale odpowiada na oczekiwania rodzin" - twierdzi w "Le Figaro" Arnaud Bennet, prezes związku zawodowego pracowników parków rozrywki, atrakcji i kultury.

Po pandemii Covid-19 wzrósł również popyt na widowiska sportowe i muzyczne na żywo.

Pomimo wzrostu cen biletów na koncerty średnio o 10 proc. w ciągu roku w wielkich widowiskach muzycznych i festiwalach uczestniczy coraz więcej osób. W 2022 roku letnie festiwale muzyczne przyciągnęły o 9 proc. więcej osób niż w 2019 roku. Organizatorzy spodziewają się nowego rekordu w tym roku. Znacznie spadła natomiast liczba sprzedanych biletów na mniejsze koncerty artystów nieznanych szerokiej publiczności.

Bardziej niż przed pandemią Covid-19 są zapełnione również stadiony - średnio w 81 proc. Kluby piłkarskie grające w Ligue 1 zanotowały średni wzrost wykupionych abonamentów na sezon 2022-2023 o 12 proc. w stosunku do sezonu 2021-2022 i o 5 proc. w stosunku do sezonu 2019-2020.

Pomimo inflacji i oszczędności na produktach spożywczych (sprzedaż produktów spożywczych w supermarketach spadła o 4,8 proc.) Francuzi nie rezygnują ze słodyczy i wina. Sprzedaż napojów gazowanych wzrosła o 2,8 proc., cukierków o 5,2 proc., ciastek o 1,5 proc., a masła czekoladowego o 1,9 proc. Konsumenci starają się nie rezygnować z przyjemności, wybierając tańszą alternatywę dla luksusowych produktów: sprzedaż szampana spadła w 2023 roku o 20 proc., ale o 4 proc. wzrosła sprzedaż wina musującego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz