Mniej rezerwacji wakacyjnych niż przed pandemią w ZakopanemPAP - 29 maja 2021 10:47


O około 70 proc. mniej rezerwacji na okres wakacyjny mają hotelarze i kwaterodawcy pod Tatrami wobec okresu sprzed pandemii.

"Jeżeli chodzi o porównanie rezerwacji do okresu sprzed pandemii, to różnica jest na poziomie około 70 proc. mniej, licząc na koniec maja. Przez pandemią na przełomie maja i czerwca wszystkie lepsze oferty wakacyjne były już wyprzedane" - poinformował Dariusz Galica z agencji doradczo-marketingowej dla branży hotelarskiej JOINTSYSTEM.

Zakopane - mniej turystów

"Musimy się do tego przyzwyczaić, że turyści będą podejmowali decyzję o wyjeździe na tydzień lub dwa tygodnie przed wyjazdem. Sytuacja jest niepewna w związku z pandemią, a ludzie obawiają się także o stan swojego zdrowia" - dodał.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Zainteresowanie ofertami wakacyjnymi pod Tatrami wyraźnie ruszyło w połowie maja. Największym zainteresowaniem cieszą się domki na wyłączność oraz apartamenty, natomiast w hotelach i pensjonatach jest sporo miejsc wolnych. Ceny pokoi w popularnych kwaterach prywatnych pozostały na tym samym poziomie, czyli 40 - 50 zł za dobę. Wzrosły natomiast ceny pokoi w hotelach i pensjonatach, średnio o 15 - 30 proc. Wzrost cen jest podyktowany podwyżkami cen energii czy żywność.

Wiele osób rezerwujących kwatery pod Tatrami pyta o bon turystyczny, który jest realizowany przez większość hoteli czy kwaterodawców.

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agaty Wojtowicz jest zdania, że część turystów oczekuje na zapowiadany "paszport covidowy" i możliwości wyjazdu za granicę. Wielu z nich odkłada też decyzję o wyjeździe niemal do ostatniej chwili, śledząc prognozy pogody.

"Obserwujemy również, że turyści mają krótkie plany urlopowe, cztero-pięciodniowe lub przedłużone weekendy. Rzadziej są to rezerwacje tygodniowe i dłuższe" - dodała Wojtowicz.