×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mniej turystów podczas ferii w górach. Powodem słaba pogoda i wysokie ceny
Przez słabą pogodę i wysokie ceny mniej turystów wybrało się w góry w tym roku w porównaniu do poprzednich lat. / fot. PAP/Grzegorz Momot

Mniej turystów podczas ferii w górach. Powodem słaba pogoda i wysokie ceny

Autor: PAP Data: 25 lutego 2023 12:05

Turystów w Beskidach podczas tegorocznych ferii było mniej niż rok temu – ocenił Tadeusz Papierzyński, który w magistracie w Wiśle odpowiada za sprawy promocji i turystyki. Jak podkreślił, największy wpływ miały na to pogoda oraz ceny.

Ferie 2013: W Beskidach turystów było mniej niż rok temu

"Na pewno gości było mniej niż rok temu. Przypuszczam, że wynikało to z dwóch przyczyn. Po pierwsze - pogoda. Pierwszy tydzień ferii śląskich był fatalny pod kątem śniegu. Potem się nieco poprawiło, ale ten ostatni tydzień znowu jest wiosenny. Na stokach śnieg jest, ale deszczowe dni nie zachęcają, by wyjść na narty" - powiedział Papierzyński.

Jak dodał, drugą przyczyną nieco słabszej frekwencji mogły być ceny. Było drożej. Właściciele bazy noclegowej żądali średnio do 20 proc. więcej na lokum niż rok wcześniej. "Z tego powodu goście rezerwowali krótsze pobyty" - wskazał Papierzyński.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Ile kosztowały ferie w górach w tym roku?

Drożej było też na stokach. Za karnet trzeba było zapłacić 10 do 20 proc. drożej niż rok temu. "Przykładowo, całodzienny wspólny skipass w Wiśle i Istebnej rok temu kosztował 120 zł, a teraz 145 zł" - wskazał Tadeusz Papierzyński.

Właściciele ośrodków pomimo wszystko starają się dostrzegać pozytywy. Karolina Cieślar z ośrodka narciarskiego Skolnity powiedziała, że "są zadowoleni na tyle, na ile pogoda była przychylna". "W te dni mroźne, zimowe, śnieżne, jak najbardziej byliśmy zadowoleni. Frekwencja była spora. Gdy jednak padał deszcz, a jego nie było mało, to automatycznie turyści wybierali inny sposób spędzenia czasu. Generalnie jednak ferie były na plus" - wyjaśniła.

Gorsza pogoda, która spędzała sen z powiek gestorom wyciągów, dawała powody do zadowolenia gastronomii. Jak powiedział Papierzyński, "tym razem nie mają powodów do narzekania". "Gdy aura była beznadziejna, to turyści spędzali czas w pubach i restauracjach. Ruch był spory" - dodał.

W lokalach podrożało w porównaniu z rokiem poprzednim o około 20 procent.

Ferie kończą się w ten weekend. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz