Partnerzy portalu
Można już wykupić przyszłoroczne wakacje
Jeśli wyjazd zostanie odwołany przez biuro podróży, na zwrot pieniędzy klient poczeka maksimum dwa tygodnie/ fot. Shutterstock

Można już wykupić przyszłoroczne wakacje

Autor: PAP Data: 27 września 2021 09:05 | Aktualizacja: 27 września 2021 09:45

Ceny wyjazdów na przyszłe wakacje są niższe od tegorocznych, a warunki rezerwacji wyjątkowo liberalne. Co klient ryzykuje, kupując wakacje wcześniej?

Jak informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita", jeśli ktoś zdecyduje się już teraz, dokąd pojedzie na przyszłoroczny urlop, to ma zagwarantowaną cenę, zaliczka jest niska - od kilku do kilkunastu procent wartości pakietu (najczęściej 200-300 zł od osoby), a za dopłatą 10-50 zł można dowolnie zmieniać miejsce docelowe, termin oraz skład "wycieczki". "Tu mogą się zmienić nawet wszyscy uczestnicy" - wskazuje dziennik.

Według gazety przy wyborze już teraz zagranicznych wakacji w lipcu bądź sierpniu 2022 roku za tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją w Bułgarii trzeba zapłacić 1200-1300 zł, w Tunezji od 1400 zł, w Turcji 1500 zł, na Malcie, we Włoszech i na hiszpańskiej Costa Brava to wydatek od 1800-1900 zł. Oferta wszystko w cenie (AI) jest zazwyczaj o 100-200 złotych droższa.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

"Rz" zwraca też uwagę na rezerwacje w hotelach 5-gwiazdkowych w formule AI. W Bułgarii pobyt tygodniowy kosztuje wówczas 1800 zł, w Tunezji o 100 zł więcej, w Turcji 2 tys. zł, w Egipcie 2200 zł, a na położonej na Morzu Jońskim greckiej wyspie Zakhyntos - 2300 zł - wymienia dziennik.

Gazeta zauważa, że inflacja przekłada się na wzrost cen, który nie omija branży turystycznej. "Dlatego, gdy nabierze ona rozpędu, obecne ceny wakacji raczej nie będą już dostępne" - stwierdza "Rz".

Czy robienie rezerwacji z dłuższym wyprzedzeniem jest bezpieczne?

Co klient ryzykuje, kupując wakacje wcześniej? Jeśli wyjazd zostanie odwołany przez biuro podróży, na zwrot pieniędzy poczeka maksimum dwa tygodnie - wyjaśnia gazeta. Ale - jak dodaje - ma gwarancję, że je dostanie, ponieważ imprezy turystyczne kupowane u touroperatorów oraz u agentów turystycznych są chronione przez gwarancje ubezpieczeniowe i Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. "Niewiadomą pozostaje sytuacja związana z pandemią. Dwa ostatnie letnie sezony turystyczne pokazały, że wyjazdy na wakacje są, zwłaszcza dla zaszczepionych, w miarę bezproblemowe, ale ryzyko nie spadło do zera" - przyznaje cytowany przez "Rz" Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl.

Jak stwierdza dziennik, wcześniejsze rezerwowanie wyjazdów w kraju nie jest w Polsce jeszcze popularne - zazwyczaj robi się tak z co najwyżej kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz