×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Muralu tego mi żal - stwierdził inwestor i odtworzył go w hotelu Mercure Katowice Centrum
Mural w lobby hotelu Mercure Katowice Centrum. Jego autorką jest Mona Tusz. Fot. Materiały prasowe

Muralu tego mi żal - stwierdził inwestor i odtworzył go w hotelu Mercure Katowice Centrum

Autor: Katarzyna Gubała Data: 03 grudnia 2021 09:10 | Aktualizacja: 05 grudnia 2021 11:12

Budynek Mercure Centrum Katowice, nowego hotelu w sercu miasta zakrył spektakularny, wysoki na 7 pięter mural. Inwestor postanowił, że ''odtworzy'' mural wewnątrz hotelu i zaprosił jego autorkę Monę Tusz do współpracy.

W sercu Katowic na ścianie 7-piętrowego budynku Urzędu Miasta w grudniu 2018 r. z okazji konferencji klimatycznej COP24 powstał spektakularny mural przedstawiający bioróżnorodność i siłę natury. Jego autorką była Mona Tusz, znana śląska twórczyni streetartowa. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Gdy na działce obok postawiono budynek hotelu, całkowicie zakrył on mural. Inwestor UBM Development AG postanowił jednak ''odtworzyć'' mural wewnątrz budynku.

Mona Tusz namalowała mural w hotelowym lobby na ścianie, w której znajdują się drzwi do trzech głównych wind dla gości. Mural nie jest kopią pierwszego, ale oddaje jego charakter. Wśród bogatej roślinności, która rośnie w tym regionie, oko wyławia ptaki i ich gniazda, płazy, kunę, czaplę i inne zwierzęta. Towarzyszą im bzionki - opiekuńcze leśne duszki ze Śląska.

Mercure Centrum Katowice - kolejny ''zielony'' pomysł

Hotel został zbudowany przez firmę UBM Development AG, ale zarządza nim sieć Accor, która stworzyła tu Mercure Katowice Centrum na 268 pokoi.

- Odtworzenie muralu, który był hołdem dla świata natury szło w parze z tym, że hotel Mercure Katowice Centrum stawia na ekologię i zrównoważony rozwój. Na fasadzie budynku znajdują się dwie ściany zieleni - ta przy wejściu głównym jest największą roślinną ścianą w mieście i jedną z największych w Polsce. Jest spektakularna i co ciekawe, jest podlewana za pomocą systemu, który odzyskuje wodę z deszczówki. Zarówno mural, jak i zielone ściany wzbudzają ogromne zainteresowanie gości, ale i mieszkańców miasta - mówi horecatrends.pl Agnieszka Węgrzyn-Chwiłkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Mercure Katowice Centrum.

Mercure trafi na szlak katowickich murali?

Hotel Mercure chciałby, że mural Mony Tusz został wpisany na szlak katowickich murali. Jak podaje Agnieszka Węgrzyn-Chwiłkowska, w lobby znajdziemy jeszcze jedno dzieło śląskiej artystki street artu. Na ścianie obok recepcji, Tusz namalowała katowickie ikony: Spodek, os. Gwiazdy, Pomnik Powstańców Śląskich, wieżę wyciągową Muzeum Śląskiego. W hotelowych pokojach zawisły grafiki autorstwa Mony Tusz.

Roślinne ściany i ''zielony'' mural to nie jedyne ekologiczne rozwiązania w tym hotelu.

- Z hotelowych łazienek usunęliśmy jednorazowe kosmetyki na rzecz tych w większych, wielorazowych opakowaniach. Na gości w pokojach czeka woda w szklanych butelkach i szklanki, a w restauracji podawana jest woda filtrowana. Jeśli do napojów podajemy słomki, są to słomki papierowe. W hotelu na poziomu parkingów zewnętrznego i podziemnego dostępne są ładowarki do samochodów elektrycznych - wymienia Agnieszka Węgrzyn-Chwiłkowska.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz