Mutacje koronawirusa osłabiły popyt na wyjazdy zagranicznePAP - 28 czerwca 2021 10:31


Obecnie 46,6 proc. osób deklaruje wyjazd na wypoczynek, kiedy przed rokiem zapowiadało go 37,4 proc. To wynik słabszy niż w kwietniu, kiedy wakacyjne plany miało ponad 48 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey na zlecenie "DGP".


Spadek entuzjazmu to efekt pojawiania się nowych odmian koronawirusa i niepewność co do zakresu obostrzeń w podróżowaniu. Za granicę na urlop zamierza się wybrać ponad 12 proc. zapytanych. To więcej niż przed rokiem (7,4 proc.), ale mniej niż przed dwoma miesiącami (13,6 proc.).

Wakacje 2021 - w kraju czy zagranicą?

Nie zmienił się od kwietnia odsetek ankietowanych planujących wypoczynek w kraju. Nadal wynosi 34,5 proc., co do roku poprzedniego daje już wzrost o 15 proc. Wpływ na to ma m.in. łatwość zorganizowania wakacji oraz brak dodatkowych kosztów związanych z koniecznością robienia testów czy wykupywania dodatkowego ubezpieczenia. To dobra wiadomość dla rodzimych hotelarzy, którzy zyskują szansę odrobienia strat.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Wyjazd na urlop deklarują głównie rodziny z dziećmi - 84 proc. Wśród bezdzietnych taki plan ma 39 proc. Przeważają mieszkańcy największych miast oraz osoby zarabiające od 4 tys. zł w górę. Najmniej planujących letnie wakacje jest z małych miejscowości oraz o dochodzie do 2 tys. zł - podaje "DGP".