Obecnie 46,6 proc. osób deklaruje wyjazd na wypoczynek, kiedy przed rokiem zapowiadało go 37,4 proc. To wynik słabszy niż w kwietniu, kiedy wakacyjne plany miało ponad 48 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey na zlecenie "DGP".
Spadek entuzjazmu to efekt pojawiania się nowych odmian koronawirusa i niepewność co do zakresu obostrzeń w podróżowaniu. Za granicę na urlop zamierza się wybrać ponad 12 proc. zapytanych. To więcej niż przed rokiem (7,4 proc.), ale mniej niż przed dwoma miesiącami (13,6 proc.).
Nie zmienił się od kwietnia odsetek ankietowanych planujących wypoczynek w kraju. Nadal wynosi 34,5 proc., co do roku poprzedniego daje już wzrost o 15 proc. Wpływ na to ma m.in. łatwość zorganizowania wakacji oraz brak dodatkowych kosztów związanych z koniecznością robienia testów czy wykupywania dodatkowego ubezpieczenia. To dobra wiadomość dla rodzimych hotelarzy, którzy zyskują szansę odrobienia strat.
Wyjazd na urlop deklarują głównie rodziny z dziećmi - 84 proc. Wśród bezdzietnych taki plan ma 39 proc. Przeważają mieszkańcy największych miast oraz osoby zarabiające od 4 tys. zł w górę. Najmniej planujących letnie wakacje jest z małych miejscowości oraz o dochodzie do 2 tys. zł - podaje "DGP".
Nie przegap najważniejszych wiadomości