Partnerzy portalu
Na Śląsku ruszył nabór wniosków gmin ws. wsparcia branży turystycznej Na Śląsku ruszył nabór wniosków gmin ws. wsparcia branży turystycznej / facebook.com

Na Śląsku ruszył nabór wniosków gmin ws. wsparcia branży turystycznej

Autor: PAP Data: 26 stycznia 2021 16:20

Do 3 lutego br. gminy z Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego mogą składać wnioski o rekompensaty za utracone dochody wobec decyzji podjętych na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej – podał we wtorek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.

Chodzi o rodzaj rekompensaty za zwolnienia i umorzenia podatków oraz opłat lokalnych za okres pandemii - dla przedsiębiorców branży. Rozpoczęty nabór to pierwszy element ogłoszonego w poniedziałek przez marszałka regionu Jakuba Chełstowskiego rozszerzenia Śląskiego Pakietu dla Turystyki - zbioru działań na rzecz branży w związku z pandemią koronawirusa.

Śląski Pakiet dla Turystyki, zainicjowany w ub. roku jako część Śląskiego Pakietu dla Gospodarki (wówczas z pulą 3,5 mln zł), teraz stał się odrębnym przedsięwzięciem, na które w tym półroczu samorząd woj. śląskiego zamierza skierować 87,5 mln zł.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

W poniedziałek radni woj. śląskiego poparli zmiany w tegorocznym budżecie regionu, kierując 8 mln zł na pomoc finansową dla gmin z obszaru Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego.

"Będzie to w pewnym stopniu rekompensata za utracone dochody budżetowe z tytułu decyzji podjętych przez organy tych gmin na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Zgodnie z dalszymi informacjami urzędu marszałkowskiego ma to być pomoc dla 38 gmin z trzech powiatów na podejmowane przez nie inicjatywy na rzecz firm z branży: zwolnienia i umorzenia podatków oraz opłat lokalnych za okres pandemii - skutkujące poprawą płynności finansowej tych przedsiębiorców.

Wysokość wnioskowanej przez jedną gminę pomocy może sięgać 2 mln zł, jeśli stosunek oferowanych w niej miejsc noclegowych do liczby mieszkańców przekracza 0,5, lub 500 tys. zł - dla pozostałych gmin. Pula tego wsparcia ma sięgać 8 mln zł - w pierwszym etapie. W drugim etapie podobną pomocą objęte mają zostać gminy jurajskie.

Jak wynika z informacji na stronie dlaturystyki.slaskie.pl, koordynowany przez departament turystyki urzędu marszałkowskiego nabór wniosków gmin to działanie w ramach "VI filara" Śląskiego Pakietu dla Turystyki. Przewidziano jeszcze "VII filar", w którym na II kw. br. zaplanowano nabór wniosków mikro i małych przedsiębiorców o dofinansowanie projektów inwestycyjnych podnoszących ich konkurencyjność.

To wsparcie, udzielane jako pomoc de minimis, ma koordynować Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w postaci dotacji do 85 proc. wartości inwestycji. Maksymalna wartość dofinansowania to 500 tys. zł. Dostępna alokacja 17 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 (ok. 76 mln zł) ma pozwolić dofinansować od 160 do 200 przedsiębiorstw.

W konkursie ŚCP będą wspierane projekty zakładające m.in. dostosowanie firm z branży turystycznej do działania w podwyższonych standardach sanitarnych i higienicznych. Przewiduje się możliwość dofinansowania kosztów pośrednich związanych z realizowaną inwestycją.

Wcześniejsze, ubiegłoroczne "filary" Śląskiego Pakietu dla Turystyki obejmowały: kampanie społeczne promujące atrakcyjność turystyczną woj śląskiego (realizowała Śląska Organizacja Turystyczna), a także wsparcie finansowe dla organizatorów wydarzeń turystycznych, wsparcie turystyki zorganizowanej dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie i rozwój marek i produktów turystycznych (koordynował departament turystyki urzędu). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz