Partnerzy portalu
Na stokach i w lokalach tłumy. Co z feriami?
W Polsce trwa sezon narciarski. Tłumy Polaków odwiedzają popularne stoki i cieszą się zimowymi sportami/ fot. MB/ PTWP

Na stokach i w lokalach tłumy. Co z feriami?

Autor: MB Data: 07 stycznia 2022 13:13 | Aktualizacja: 10 stycznia 2022 11:36

W Polsce trwa zima a więc i sezon narciarski. Kolejny wyjątkowy, bo pandemiczny. Sprawdziliśmy na własnej skórze czy na stokach i górskich knajpach obowiązują covidowe ograniczenia.

Redakcja horecatrends.pl odwiedziła jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków stok narciarski w Białce Tatrzańskiej ale i jej okolice. Przy okazji przekonaliśmy się jak wygląda przestrzeganie obowiązujących obostrzeń - zarówno przez gospodarzy jak i gości.

Pensjonaty, stoki narciarskie i knajpki na stokach pękają w szwach 

W polskich górach zima w pełni. Kilka dni temu wrócił mróz i ujemne temperatury a także opady śniegu - co oznacza dobre, idealne wręcz warunki dla narciarzy. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Polacy stęknieni za zimą, beztroską i namiastką normalności w covidowej rzeczywistości tłumnie ruszyli na długi weekend (6-9 stycznia 2022 r.) w góry. 

Na stokach narciarskich, a także w licznych knajpkach na stokach, panuje istne oblężenie - czego przepowiednią są korki na drogach dojazdowych do stoków.

Covid? Pandemia? Obostrzenia? Limity? Jedynym przypomnieniem panującej globalnie sytuacji jest poniższy plakat a także nagranie, które płynie z głośnika umieszczonego obok wyciągu - które mówi o potrzebie zachowania dystansu społecznego i zasłaniania ust i nosa. 

Jednak jak nie trudno się domyślić realizacja tych wytycznych jest fikcją. Narciarzy jest tak wielu, że nie ma mowy o dystansie. A usta i nosy są załonięte jedynie wtedy, gdy fani zimowych sportów mają na sobie tzw. kominy chroniące przez wiatrem i zimnem. O maseczkach nie ma mowy.

Zaglądamy do knajpek i karczmy na stoku. Tutaj nie spotkaliśmy ani jednej osoby w maseczce. O bezpiecznych odległościach również nie może być mowy. Bowiem chętnych na pizzę, gorącą czekoladę czy grzańca jest naprawdę wielu. 

A jak wygląda kwestia noclegów? 

- Nie narzekamy na brak gości. Turystów jest sporo. Minione lato było dla nas najlepszym sezonem od wielu lat. O ferie zimowe również jesteśmy spokojni. W porównaniu z poprzednimi latami, zmieniło się to, że obecnie turyści chętniej rezerwują noclegi na ostatnią chwilę - z pewnością ze względów pandemicznych i potencjalnych nagłych zmian - przyznaje właścicielka jednego z pensjonatów w miejscowości Małe Ciche. 

Na żadnym etapie naszego podróżowania nikt nie weryfikował paszportu szczepionkowego, nie pytał o fakt zaszczepienia ani też nie przypominał o konieczności założenia maseczki.

Obostrzenia 2022 - jakie restrykcje obowiązują

Od 15 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022 r. obowiązują następujące obostrzenia antycovidowe.

Restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)

Kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19).

W kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Obostrzenia grudzień 2021. Zamknięte kluby i dyskoteki. Wyjątkiem Sylwester 
Od 15 grudnia do odwołania zostały zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Ferie 2022 - czy będą ograniczenia

Ferie zimowe 2022 mają zacząć się 17 stycznia. Na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapewnił zaostrzenie obostrzeń w ferie jako mało prawdopodobne. 

Co do obostrzeń w czasie ferii zimowych, decyzje nie zostały jeszcze podjęte. W zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej rząd będzie podejmował decyzje.

– Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzali nowe restrykcje, oceniam jako stosunkowo niskie – zapewnił szef resortu zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Herod Antypis

    Dobrze, że ludzie zmądrzeli i tych szmat na twarzach nie noszą. Tylko niewolnicy pozwalają sobą pomiatać
  • Czarek

    Czyli normalne życie. 🙂
  • tt

    Brawo, sporo jest ludzi co nie dało się zwariować i nie kupuje tych bredni smutnego pana który do dzisiaj nie wie że powinien się zajmować chorymi, a nie zabraniać zdrowym ludziom funkcjonować i żyć- bo to nie jego rola i nie ma do tego prawa.