Partnerzy portalu
Nielsen: co 10. Polak odwołał już swoje letnie wakacje (badanie) fot. unsplash

Nielsen: co 10. Polak odwołał już swoje letnie wakacje (badanie)

Autor: portalspozywczy.pl Data: 15 kwietnia 2020 13:38

Jak wynika z badania firmy Nielsen, 62% Polaków uważa zagraniczne podróże wypoczynkowe w drugiej połowie 2020 r. za mało prawdopodobne. Spodziewają się, że wolny czas spędzają w Polsce lub będą odwiedzać rodzinę i znajomych. Ci, którzy już wcześniej zaplanowali swe wyjazdy, najczęściej zamierzali zostać w Polsce 39% lub wybrać się do Grecji 15%, Hiszpanii 10% oraz Niemiec i Włoch po 9%.

Według badań Nielsena ponad połowa, bo aż 60% Polaków, podobnie jak Francuzów, Hiszpanów i Portugalczyków, uważa, że koronawirus będzie kształtował rzeczywistość w Europie w ciągu najbliższych 4 - 12 miesięcy. Jednak w przypadku prognoz sytuacji w kraju są bardziej optymistyczni i w 78% przewidują, że potrwa ona jeszcze do 6 miesięcy. Mniej optymistyczni twierdzą, że potrwa to nawet dłużej. Są wśród nich mieszkańcy Niemiec 31%, Holandii 26% i Wielkiej Brytanii 21%. 

Wymuszone przez pandemię pozostawanie w domu wpływa również na sposób spożywania posiłków. Dla prawie połowy konsumentów w Grecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii jedzenie posiłków w domu było normą, największą zmianę oznaczało ono dla mieszkańców: Turcji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Jednocześnie bardzo niewielu europejskich konsumentów decydowało się na zamawianie posiłków do domu, częściej decydowali się po prostu na samodzielne gotowanie, w Polsce potwierdziło to 54% osób. Konsumenci twierdzą, że jedzenie i gotowanie w domu może stać się ich nowym nawykiem i kluczową częścią ich życia w nadchodzących miesiącach.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Nielsen zapytał Polaków także o ich plany wakacyjne. 62% z nich uważa zagraniczne podróże wypoczynkowe w drugiej połowie 2020 r. za mało prawdopodobne. Spodziewają się, że wolny czas spędzają w Polsce lub będą odwiedzać rodzinę i znajomych. Ci którzy już wcześniej zaplanowali swe wyjazdy najczęściej zamierzali zostać w Polsce 39% lub wybrać się do Grecji 15%, Hiszpanii 10% oraz Niemiec lub Włoch po 9%.  Co 10. Polak odwołał już swoje letnie wakacje, a prawie 1/3 nadal czeka na rozwój sytuacji zanim podejmie ostateczną decyzję o ich utrzymaniu lub anulowaniu. 58% Polaków nie zaplanowało jeszcze swych wakacji, jednak trudno będzie ich teraz przekonać do skorzystania z usług biur podróży.

Badanie syndykatowe “Wpływ COVID - 19 na zachowania konsumentów” zostało przeprowadzone przez Nielsena na 18 europejskich rynkach metodą panelu online w dniach 13 - 27.03. 2020. Więcej informacji na stronie

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz