×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Oddawanie nowych hoteli opóźnia się, ale w planach jest wiele inwestycji
Baza hotelowa najmocniej rośnie w Zachodniopomorskiem i w dużych miastach. Fot. Shutterstock

Oddawanie nowych hoteli opóźnia się, ale w planach jest wiele inwestycji

Autor: Oprac. KG/Newseria Data: 18 sierpnia 2022 10:40 | Aktualizacja: 18 sierpnia 2022 10:43

Pomimo ograniczonego popytu na usługi hotelarskie i gastronomiczne, wciąż są planowane hotele do budowy.

Pandemia spowodowała, że nowe hotele oddawane są do użytku z dużym opóźnieniem, a dodatkowo wzrost kosztów budowy oraz utrudniony dostęp do finansowania może ten proces jeszcze bardziej spowolnić - oceniają eksperci Emmerson Evaluation.

- Mamy listę ponad 40 hoteli planowanych do budowy, które znamy i monitorujemy, natomiast należy zwrócić uwagę, że znaczna część z nich miała być wybudowana w latach 2020–2021. Ich budowa została przesunięta ze względu na pandemię i w tej chwili są planowane na lata 2023–2024, jednak może się zdarzyć, że ze względu na dodatkowy czynnik, jakim są bardzo wysokie koszty budowy, to zostanie jeszcze przesunięte w czasie - mówi Dariusz Książak, prezes zarządu Emmerson Evaluation.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dostęp do finansowania wciąż będzie utrudniony

W czasie pandemii banki ograniczyły dostęp do finansowania kredytowego budowy nowych hoteli. Autorzy raportu prognozują, że sytuacja ta raczej się nie zmieni w najbliższym czasie. Nawet jeżeli pojawi się taka oferta na rynku, to koszt finansowania tego typu inwestycji w połączeniu z wysokimi nakładami na budowę może sprawić, że będzie ona nieopłacalna.

- Baza hoteli wciąż się rozbudowuje, aczkolwiek należy tutaj podkreślić, że jest to efekt pewnych decyzji i inwestycji rozpoczętych jeszcze przed pandemią. Przykładowo w Krakowie, który de facto najbardziej ucierpiał w okresie pandemii ze wszystkich dużych polskich miast, otworzyło się aż siedem nowych hoteli w ciągu ostatnich dwóch lat. Baza najmocniej rośnie w Zachodniopomorskiem i w dużych miastach - mówi prezes Emmerson Evaluation.

Wskazuje, że z drugiej strony są hotele, które się pozamykały w okresie pandemii.

- Największy spadek liczby miejsc noclegowych notujemy w województwie lubuskim - dodaje.

Ile hoteli działa w Polsce?

Dane GUS przytaczane w raporcie „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce” przygotowanego przez analityków Emmerson Evalaution wskazują, że na koniec lipca 2021 roku w Polsce funkcjonowało ponad 2,5 tys. obiektów skategoryzowanych stricte jako hotele, liczących prawie 297 tys. miejsc noclegowych. W porównaniu do 2020 roku to odpowiednio o 0,9 proc. i o 7,4 proc. więcej.

Największy wzrost liczby hoteli (5,4 proc.) wystąpił w województwie pomorskim, a liczby miejsc noclegowych – w województwie mazowieckim (15,1 proc.). Z kolei najbardziej wyraźny spadek podaży hoteli oraz miejsc noclegowych odnotowało województwo lubuskie, odpowiednio o 7,5 proc. oraz 3,7 proc. W porównaniu ze statystykami z 2019 roku liczba hoteli spadła o 4,3 proc., a miejsc wzrosła - o 3,7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz