×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Omikron uderza w sektor HoReCa w Nowym Jorku
Nowojorskie hotele z znacznym spadkiem rezerwacji z powodu Omikrona/fot. unsplash.com

Omikron uderza w sektor HoReCa w Nowym Jorku

Autor: PAP Data: 08 stycznia 2022 10:41 | Aktualizacja: 09 stycznia 2022 14:16

Dynamiczny wzrost przypadków Covid-19 napędzany głównie przez wariant Omikron, zachwiał przemysłem turystycznym Nowego Jorku. Hotele ponoszą wielomilionowe straty.

"W połowie grudnia liczba zachorowań wzrosła do rekordowych wartości, a liczba testów z pozytywnym wynikiem podwoiła się w ciągu trzech dni. Wiele firm opóźniło lub całkowicie odłożyło na półkę swoje plany powrotu do pracy, a tysiące lotów lotniczych zostało odwołanych, częściowo z powodu braków kadrowych" - informuje lokalna telewizja NY1.

Nowojorskie hotele cierpią z powodu Omikrona

Branża hotelarska, która od czasu uderzenia Covid-19 w miasto i zdewastowania turystyki, wytrwale pracuje nad odbudową biznesu, odnotowała spadek wskaźnika frekwencji w drugim pełnym tygodniu grudnia, wkrótce po tym, kiedy pojawiły się informacje o wariancie Omikron.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

"W tygodniu kończącym się 11 grudnia, wskaźnik obłożenia hoteli wyniósł 81,5 proc., ale pod koniec następnego ledwie 73,8 proc. W kolejnym tygodniu, który był weekendem bożonarodzeniowym, frekwencja wyniosła tylko 62 proc., a w weekend noworoczny 65,8 proc." - wynika z danych firmy zajmującej sią analizą branży hotelarskiej STR.

Niepokój wywołuje także obniżający się przychód na jeden dostępny pokój w hotelach tzw. RevPAR. Jest to średnia stawka dzienna, która rozkłada się na wszystkie dostępne pokoje, a nie tylko na odsetek zajętych. Jeśli przed uderzeniem Omikrona spodziewano się w tygodniu obejmującym Sylwestra RevPAR wielkości 250 dolarów, w istocie sięgała, jak oceniło stowarzyszenie hoteli w Nowym Jorku (HANY), tylko 185 dol.

Różnica 65 dolarów w RevPAR w tygodniu kończącym się 31 grudnia oznacza stratę około 7,6 miliona dolarów w całym mieście dysponującym 117 tys. pokoi hotelowych.

"To ogromny spadek. (…) 31 grudnia, był najlepszym dniem w mieście dla hoteli i ogólnie dla Nowego Jorku przed Covid i nawet w czasie Covid" - ocenił Vijay Dandapani, prezes HANY.

Hotele są bardzo dalekie od osiągnięcia zysku. Kiedy zaś traci się pieniądze nadzieje na zysk coraz bardziej się kurczą.

NY1 przytacza przykład Johna Fitzpatricka, właściciela Fitzpatrick Manhattan, który podkreślił, że po dawce optymizmu jeszcze w listopadzie, rezerwacje w jego hotelu do końca grudnia spadły o 25 proc.

"To jest niepokojące. Myśleliśmy, że wchodzimy na pozytywną nutę, ale prawdę mówiąc, jestem bardzo rozczarowany" - dodał.

Z powodu omicrona cierpią także właściciele nowojorskich restauracji i barów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz