- Wszystkie osoby z Ukrainy, które przebywały w naszym hotelu Ikar w Poznaniu opuściły już obiekt. Teraz przejmie go generalny wykonawca remontu – poinformowała rzeczniczka Polskiego Holdingu Hotelowego Magdalena Szefernaker.
Po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę w hotelu Ikar kwaterowano przybyłych do Poznania uchodźców. W obiekcie przebywało około 250 osób, m.in. matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Kilka tygodni temu lokatorzy dowiedzieli się, że do końca listopada muszą opuścić obiekt ze względu na planowany remont hotelu. Ich wyprowadzka zakończyła się w środę 30 listopada.
Magdalena Szefernaker poinformowała, że cała operacja przebiegła "zgodnie z wcześniejszym planem i informacjami, które obsługa hotelu przekazała gościom".
"Obecnie trwa przygotowywanie obiektu do wejścia generalnego wykonawcy remontu. Do tego czasu pracownicy hotelu muszą spakować i zabezpieczyć meble i całe wyposażenie. 5 grudnia generalny wykonawca remontu wejdzie na teren obiektu i przejmie plac budowy" - podała.
Docelowo należący do Grupy Polski Holding Hotelowy Ikar zostanie dostosowany do wymogów czterogwiazdkowego hotelu marki Four Points by Sheraton, należącej do sieci Marriott International.
O konieczności przeprowadzenia prac remontowych w Ikarze zajmowanym przez uchodźców z Ukrainy PHH poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w połowie października. Przez ostatnie tygodnie służby wojewody wielkopolskiego prezentowały mieszkańcom Ikara propozycje nowych lokalizacji, do których ukraińscy uchodźcy mogliby się przenieść.
Rozmowy trwały niemal do ostatnich dni listopada. Ostatecznie w środę hotel opuścili ostatni mieszkańcy, większość udała się do lokalizacji wskazanych przez służby wojewody - w Poznaniu i na terenie całej Wielkopolski.
Według wyliczeń służb wojewody w środę z obiektu wyprowadziło się blisko 160 osób. Około 15 proc. dotychczasowych mieszkańców Ikara samodzielnie wybrało nowe miejsca pobytu.
Rzeczniczka PHH informowała PAP w ostatnich tygodniach, że remont hotelu planowany był już od 2019 r. Nie było możliwe dalsze przesuwanie terminu modernizacji - nie tylko ze względu na podpisane umowy i zaciągnięte zobowiązania, ale również dlatego, że budynek wymaga dostosowania do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych.
W hotelu Ikar w trakcie pandemii, w okresie od kwietnia 2020 r. do lipca 2021 r., funkcjonowało izolatorium. We wrześniu 2021 r. w obiekcie przyjęto ponad 100 uchodźców z Afganistanu, którzy przebywali tam do grudnia 2021 r. Od lutego mieszkali w nim uchodźcy z Ukrainy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.