Partnerzy portalu
Płatności z wykorzystaniem bonu turystycznego przekroczyły 1 mld zł Płatności z wykorzystaniem bonu turystycznego przekroczyły 1 mld zł; fot. shutterstock

Płatności z wykorzystaniem bonu turystycznego przekroczyły 1 mld zł

Autor: PAP Data: 23 lipca 2021 08:40

Z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano płatności na ponad 1 mld zł. Z bonu skorzystały 4 mln dzieci.

Polski Bon Turystyczny: Czym jest?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak czytamy w piątkowej informacji resortu rozwoju pracy i technologii, "suma płatności zrealizowanych z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego przekroczyła 1 miliard złotych. Z bonu skorzystały już 4 miliony dzieci".

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Według wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, cytowanego w informacji, "dla 4 milionów dzieci i ich rodzin, które już skorzystały z tego świadczenia bon stał się szansą na wspólny wypoczynek, a dla ponad ¼ z nich był to pierwszy rodzinny wypoczynek poza domem".

Gowin dodał, że bon to też "znaczne odciążenie domowego budżetu" w planowaniu wypoczynku, wycieczek czy turnusów rehabilitacyjnych dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. "Stymulując popyt na krajową turystykę bon pomógł też wielu przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas pandemii" - ocenił Gowin.

Bon turystyczny: liczba przedsiębiorców

Resort wskazał, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia do ponad 27 tysięcy wzrosła liczba przedsiębiorców turystycznych, którzy przystąpili do programu Polski Bon Turystyczny.

MRPiT oceniło, że dla zarejestrowanych w bazie Polskiego Bonu Turystycznego "legalnie działających przedsiębiorców bon stał się szansą na powrót do normalności przerwanej przez koronawirusa". "W wykorzystaniu pełnego potencjału tego narzędzia przeszkodziły wcześniejsze lockdowny i zamknięcie branży turystycznej, ale w ostatnich tygodniach, poziom płatności z wykorzystaniem bonu błyskawicznie rośnie" - stwierdził resort.

Wskazano, że rośnie też liczba przedsiębiorców, którzy nadal decydują się na rejestrację w programie. "Wartość aktywowanych już bonów wynosi ponad 2 miliardy, a dziś, jeszcze przed półmetkiem wakacji, połowa z tych środków znalazła się na kontach przedsiębiorców turystycznych" - podkreślił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę. Wiceszef MRPiT zachęcił do pobierania bonów przez rodziców dzieci i zgłaszania się do programu przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego. Przypomniał, że program trwa do końca marca 2022 roku

Bon turystyczny: Jeszcze 3 mld zł 

Jak przyznano, w puli programu do wykorzystania pozostają 3 mld zł. "Dynamika aktywacji i płatności Polskim Bonem Turystycznym pozwala prognozować, że połowa z nich ma szansę zostać wykorzystana w czasie wakacji" - oceniło MRPiT. Zwrócono uwagę, że do końca programu pozostaje 8 miesięcy, w tym okres tzw. jesiennych citybreaków, zielonych szkół i wycieczek szkolnych oraz zimowych ferii, za które również można zapłacić bonem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz