Polacy chętnie "polują" na zagraniczne wakacjewww.propertynews.pl - 30 lipca 2021 11:00


Obecnie urlop można spędzić w niemal wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego. Wróciły ulubione kierunki wakacyjne Polaków.

– Coraz więcej naszych klientów poszukuje i rezerwuje wycieczki rozpoczynające się za 31-60 dni od momentu zakupu – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

Jeśli spojrzymy na statystyki wyszukań w serwisie Wakacje.pl, tych z wyjazdem za 31-60 dni przybyło o 15,4 proc. w ujęciu tydzień do tygodnia (29 tydzień do 28 tygodnia roku). 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Chcesz taniej? Kup wcześniej! 

Z danych Wakacje.pl wynika, że wycieczki z terminem wylotu w ciągu najbliższych 9 dni podrożały wobec cen obserwowanych na początku tegorocznego sezonu letniego – do Egiptu o 150-180 zł od osoby, a do Turcji nawet o ponad 350 zł. Za wycieczkę do Grecji trzeba zapłacić średnio o 146 zł więcej niż jeszcze przed tygodniem, zdarzają się też oferty droższe nawet o 400 zł od osoby.

Rosnący popyt na wyjazdy na koniec sezonu letniego spowodował, że zwiększyło się oferowanie do najpopularniejszych kierunków.

Wakacyjne hity Polaków

Ze statystyk Wakacje.pl wynika, że w 29 tygodniu roku (19-25 lipca) największym zainteresowaniem cieszyła się Turcja (udział 27,8 proc), na drugim miejscu znalazła się Grecja (udział 25,5 proc.).

– W tym roku Grecja i Turcja przez cały sezon walczą o palmę pierwszeństwa w wewnętrznych rankingach Wakacje.pl. Oba kraje cieszą się bardzo dużą popularnością wśród naszych klientów, a zamiana miejsc na podium wynika z aktualnych promocji – komentuje dyrektor produktu.

Popularność Turcji i Grecji nie dziwi, bo to kraje, które jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego zapowiadały, że zrobią wszystko, by turyści mogli bezpiecznie spędzić tam wakacje. W obu państwach pracownicy branży byli priorytetowo szczepieni na koronawirusa, a resorty turystyki opracowały szczegółowy plan z wytycznymi sanitarnymi dla przedsiębiorców działających w tej branży.

Choć restrykcje zostały wdrożone, klienci wypoczywają tak, jak w latach poprzednich. Mogą korzystać z infrastruktury hotelowej, opcji all inclusive/ultra all inclusive, biorą też udział w wycieczkach fakultatywnych, a wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Turcja zyskała mocno na popularności w momencie ogłoszenia przez polski rząd, że powrót do kraju będzie podlegał tym samym wytycznym co podróże z Unii Europejskiej lub ze strefy Schengen.

W zwiazku z tym osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą odbywać kwarantanny, pozostali mogą być z niej zwolnieni, jeśli na 48 godz. przed przyjazdem do Polski lub w ciągu 48 godz. po przyjeździe wykonają test na koronawirusa (antygenowy lub PCR), a jego wynik będzie negatywny. Zarówno Turcja jak i Grecja zapowiedziały, że będą starały się przedłużyć sezon wakacyjny aż do późnej jesieni, a nawet do końca roku (Turcja).

– Warunki pogodowe w Turcji zapewniają przyjemny wypoczynek w październiku, listopadzie czy w grudniu. To świetny moment, by skorzystać z pięknej pogody, cieszyć się spacerami po plaży i zwiedzać bez tłumów – zachęca Jolanta Kołodziejczyk. 

Egipt coraz wyżej w rankingach marzeń polskich turystów

W pierwszej piątce kierunków najczęściej wybieranych w 29 tygodniu roku znalazły się także Hiszpania, Egipt oraz Bułgaria.

Eksperci Wakacje.pl także w tym roku spodziewają się dużego zainteresowania tym kierunkiem, szczególnie, że Egipt zniósł już kilka tygodni temu obowiązkowe testy PCR na koronawirusa dla osób zaszczepionych. Dobra wiadomość dla pozostałych jest taka, że badanie można wykonać także po przylocie na lotnisku w Egipcie (dot. lotnisk w regionach turystycznych) w cenie 30 dol. od osoby, niektóre biura podróży biorą czasem w ramach promocji ten koszt na siebie. Dzieci do 6 roku życia są zwolnione z obowiązku wykonywania badań.

Więcej czytaj na www.propertynews.pl.