×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Policja ostrzega przed oszustami wynajmującymi "kwatery widmo"
Policja ostrzega przed oszustami wynajmującymi "kwatery widmo"; fot. unsplash

Policja ostrzega przed oszustami wynajmującymi "kwatery widmo"

Autor: PAP Data: 09 lipca 2022 11:49 | Aktualizacja: 10 lipca 2022 10:50

Pomorska policja przestrzega przed oszustami wynajmującymi kwatery, które w rzeczywistości nie istnieją. W ubiegłym tygodniu w ten sposób została oszukana mieszkanka województwa opolskiego, która chciała wynająć apartament w Sopocie.

Oszustwo w Sopocie

Sopocka policja poinformowała w przesłanym komunikacie o oszustwie na tzw. "wynajem kwater" dokonanym w ubiegłym tygodniu. Na komisariat zgłosiła się 54-latka z woj. opolskiego, która wpłaciła zaliczkę 400 zł za apartament, którego nie było.

Jak przekazała oficer prasowa KMP w Sopocie asp. szt. Lucyna Rekowska, na początku czerwca br. kobieta znalazła w internecie ogłoszenie o wynajmie apartamentu w kurorcie. "Wydało jej się wiarygodne, dlatego nawiązała kontakt z wynajmującym, ustaliła 8-dniowy pobyt w apartamencie, cenę za dwie osoby w wysokości ok. 1700 złotych, a następnie przelała 400 złotych jako zaliczkę" - relacjonowała policjantka.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dodała, że kobieta umówiła się z "wynajmującym", że dalsze instrukcje na temat odbioru kluczy i dokładnego adresu otrzyma w dniu przyjazdu do Sopotu. "Na dwa dni przed wyjazdem kobieta ponownie próbowała nawiązać kontakt z wynajmującym, jednak telefon był już wyłączony, a ogłoszenia o wynajmie apartamentu zniknęło z portalu ogłoszeniowego. Wówczas kobieta zorientowała się, że została oszukana" - podkreśliła Rekowska.

Oficer prasowa KMP w Sopocie wskazała, że metoda oszustwa na tzw. "wynajem kwater" polega na zamieszczeniu przez oszusta na portalach ogłoszeniowych spreparowanych ogłoszeń, dotyczących wynajmu domku letniskowego, mieszkanie czy apartamentu. "Oszuści skrzętnie przygotowują się do kontaktu z potencjalnym klientem i tworzą wymarzone, atrakcyjne oferty najmu, uzupełnione pięknymi fotografiami, kuszące doskonałą lokalizacją i ostatecznie atrakcyjną ceną" - tłumaczyła Rekowska. Dodała, że takie ogłoszenia błyskawicznie trafiają do potencjalnego klienta, jako specjalna okazja - ostatnia szansa.

Sprawą oszustwa zajmują się policjanci z Sopotu.

Ogłoszenia "kwater widmo"

Policja apeluje o czujność, ponieważ ogłoszenia "kwater widmo" zdarzają się najczęściej w okresie letnim i zimowym. "Największą czujność musimy zachować zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z super okazją - okazjonalną ceną" - wskazuje Rekowska. Jej zdaniem każdą "super ofertę" powinniśmy porównać z cenami podobnych kwater o podobnym standardzie - "te odbiegające od normy powinny dać nam do myślenia" - przestrzega sopocka policjantka.

Dodała, że przed przelaniem środków należy zapytać wynajmującego o adres i postarać się zebrać jak najwięcej informacji na temat danego obiektu.

Policjantka podkreśla, że opinie zawarte w komentarzach pod zamieszczoną ofertą nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. "Każdy, kto w sposób legalny oferuje na wynajem kwaterę czy domek letniskowy, nie będzie miał nic do ukrycia i w dogodny sposób umożliwi nam weryfikacje danego ogłoszenia pod kątem jego wiarygodności" - wskazuje.

Rekowska zaznaczyła, by po wpłaceniu zaliczki zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili i wiadomości tekstowych. "To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa" - oceniła oficer prasowa.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz