Partnerzy portalu
Polski Holding Hotelowy o zysku netto w wys. 32,8 mln zł i umorzeniu pożyczki preferencyjnej Turystyka i branża hotelowa uzyskały prawie 6 mld zł pomocy od państwa. Fot. Shutterstock

Polski Holding Hotelowy o zysku netto w wys. 32,8 mln zł i umorzeniu pożyczki preferencyjnej

Autor: PAP Data: 11 października 2022 09:35

Na koniec sierpnia 2022 r. Polski Holding Hotelowy (PHH) odnotował zysk netto w wysokości 32,8 mln zł - podał prezes spółki Gheorghe Marian Cristescu. Dodał, że turystyka i branża hotelowa uzyskały prawie 6 mld zł pomocy od państwa.

Jak stwierdził prezes PHH, ostatnie miesiące były czasem intensywnej pracy, który przełożył się na bardzo dobre wyniki dla PHH. Niewątpliwie wpływ na tę sytuację miało również zniesienie obostrzeń pandemicznych.

Jak dodał, lato 2022 r. to przede wszystkim bardzo dobre wyniki we wszystkich siedmiu hotelach przylotniskowych PHH, jak również bardzo dobre wyniki w hotelach wypoczynkowych na poziomie rekordowego 2019 r., a więc przed wybuchem pandemii.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Prezes spółki podkreślił, że znaczącą rolę odgrywają również wyniki osiągane w Rzeszowie.

- W tym ostatnim przypadku nie bez znaczenia jest wojna w Ukrainie, gdyż lotnisko na Podkarpaciu i granica w Przemyślu stały się oknem na świat dla Ukrainy - wskazał.

PHH z zyskiem netto w wysokości 32,8 ml

Na koniec sierpnia 2022 r. spółka PHH odnotowała zysk netto w wysokości 32,8 mln zł.

- Na ten wynik niewątpliwie wpływa również umorzenie 70 proc. pożyczki preferencyjnej, którą uzyskaliśmy z Polskiego Funduszu Rozwoju. To przekłada się także na nasz wynik EBITDA za ostatnie 8 miesięcy, który jest na poziomie 43 mln zł - przekazał Cristescu.

Szef PHH poinformował, że osiągnięte w tym roku wyniki w głównych wskaźnikach operacyjnych, takich jak obłożenie, cena średnia i GOP - wynik operacyjny brutto, są porównywalne do tych z 2019 r.

- Niemniej tegoroczne wyniki finansowe spółki są nieporównywalnie lepsze niż w 2019 r. - zaznaczył.

27,8 mln zł pożyczki dla PHH. 72 proc. tej kwoty zostało umorzone

Cristescu przypomniał, że PHH przez ostatnie dwa lata otrzymał z Polskiego Funduszu Rozwoju pożyczki na poziomie blisko 27,8 mln zł, z czego 72 proc. tej kwoty zostało umorzone.

- Natomiast w tym czasie PFR przeznaczył w sumie 2,85 mld zł dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, z czego 90 proc. dla MSP i 72 proc. dla dużych firm zostało umorzone. Niewątpliwie ta pomoc finansowa była dużym wsparciem dla branży hotelarskiej, a także wpłynęła na poprawę wyników i stabilną sytuację wielu hoteli w skali całego kraju - ocenił prezes PHH.

Zaznaczył, że prócz wsparcia PFR, spółka korzystała z innych form pomocy od rządu, m.in. świadczenia postojowego, zwolnienia z opłacania składek ZUS, dofinansowania do wynagrodzeń. "Z informacji, które otrzymaliśmy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na dodatkowe świadczenia postojowe dla hotelarzy oraz na zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, ZUS przeznaczył w sumie 231 mln zł" - poinformował szef PHH.

Hotele PHH zyskały ok. 12 mln zł z bonu turystycznego

Według niego na wynik firmy wpływ miał, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, Polski Bon Turystyczny.

- Od początku uruchomienia tego projektu aż do dzisiaj hotele i obiekty z Grupy PHH uzyskały ok. 12 mln zł, zaś do branży turystycznej wpłynęło 2,89 mld zł  - przekazał Cristescu.

- Jeżeli podsumujemy tylko te środki z PFR, ZUS i PBT, a przecież wiemy, że były i są też inne formy wsparcia, to wynika, że turystyka i branża hotelowa uzyskały prawie 6 mld zł pomocy od państwa. Bez tego wsparcia hotelarzom byłoby bardzo trudno przetrwać kryzys covidowy i odbudowywać swoje wyniki, tym bardziej w sytuacji trwającej wojny za naszą wschodnią granicą i zdecydowanym wzrostem cen mediów - zwłaszcza prądu i gazu - podkreślił prezes PHH.

Hotele i obiekty należące do grupy Polskiego Holdingu Hotelowego w tym roku kolejny raz biorą udział w akcji "Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny". Ze specjalnych ofert turystycznych będzie można skorzystać w trakcie dwóch listopadowych weekendów: 18-20 oraz 25-27 listopada.

Co to jest Polski Holding Hotelowy?

Polski Holding Hotelowy to spółka w 100 proc. z kapitałem państwowym, której celem jest skonsolidowanie i nowoczesne zarządzenie obiektami świadczącymi usługi hotelarskie, należącymi do Skarbu Państwa. W grupie kapitałowej PHH znajdują się łącznie 54 hotele i obiekty z blisko 6 tysiącami pokoi, co czyni ją drugą największą grupą hotelową w kraju i pierwszą z wyłącznie polskim kapitałem. Grupa współpracuje - jako franczyzobiorca - z światowymi sieciami hotelowymi, takimi jak Marriott International, Hilton International, Best Western Hotels&Resorts, InterContinental Hotels Group i Louvre Hotels Group. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz