×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polski Ład a rynek hotelarski. "Zabrakło programu dedykowanego turystyce"
Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP przyznaje, że w zapowiedziach Polskiego Ładu zabrakło programu dedykowanego turystyce/ fot. PTWP

Polski Ład a rynek hotelarski. "Zabrakło programu dedykowanego turystyce"

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 18 maja 2021 17:40

- Polski Ład dla przedsiębiorców oznacza zapowiedź de facto wyższych podatków - mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.

 - Trudno w tym momencie recenzować cały program Polski Ład, gdyż znamy tylko ogólniki z konferencji prasowej. Jednak już na ich podstawie widzimy, że Polski Ład dla przedsiębiorców oznacza zapowiedź de facto wyższych podatków. Trudno taką informację przyjąć bez emocji, zwłaszcza, że mówimy o programie gospodarczym przeznaczonym na czas postcovidowy, czyli czas wychodzenia z kryzysu, powrotu do normalności. Biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację branży HoReCa od ponad roku, fatalne wyniki finansowe hoteli i restauracji, to zwiększanie obciążeń poprzez wzrost podatków, czyli kosztów działalności, za którym nie idzie dodatkowe wsparcie dla naszego sektora, jest pomysłem co najmniej chybionym - ocenia Ireneusz Węgłowski.

Polski Ład a hotelarze i turystyka

Jego zdaniem w zapowiedziach Polskiego Ładu zabrakło programu dedykowanego turystyce. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

- Dziś wiele obiektów hotelarskich boryka się z ogromnymi problemami finansowymi, a część z nich stoi przed widmem bankructwa. Nie miejmy złudzeń - po wprowadzeniu nowych zasad opłacania składek zdrowotnych warunki działania przedsiębiorców hotelowych i osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze znacznie się pogorszą. Warto pamiętać, że wiele hoteli rodzinnych i mniejszych obiektów działa właśnie w formie samozatrudnienia. Z kolei te obiekty, które uniosą nowe zasady podatkowe, będą musiały rekompensować je wyższymi cenami. Inwestycje, również te ekologiczne, zejdą na dalszy plan. Takie działanie finalnie najbardziej odbije się na naszych gościach - dodaje prezes.

Polski Ład a rynek pracy w hotelarstwie

Branżę niepokoi również aspekt pracowniczy i zmian w umowach. - Hotelarze bardzo poważnie podchodzą do kwestii kadrowych. Specyfika naszej branży nie zawsze pozwala na podpisanie z pracownikiem umowy o pracę. Mamy wiele obszarów zawodowych dla osób o różnych kompetencjach. Potrzebujemy możliwości elastycznego zawierania różnych rodzajów umów, również z uwagi na wielkość i formę prawną obiektów czy sezonowość funkcjonowania, której podlegają.  Wstrzymamy się jeszcze z ostateczną oceną Polskiego Ładu do czasu zapoznania się ze szczegółowymi rozwiązaniami, ale pierwsze informacje, jakie do nas docierają na jego temat nie mogą być ocenione pozytywnie - wyjaśnia prezes IGHP.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz