Partnerzy portalu
Pomorskie gminy turystyczne apelują o pomoc Pomorskie gminy turystyczne apelują o pomoc/ fot. unsplash.com

Pomorskie gminy turystyczne apelują o pomoc

Autor: www.propertynews.pl Data: 05 stycznia 2021 15:54

Branża turystyczna, hotelarstwo i gastronomia nie poradzą sobie bez wsparcia rządu. Polska jest modnym punktem na turystycznej mapie Europy. Nie możemy tego zmarnować – alarmuje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Turystyka stanowi 15 proc. PKB Pomorza Zachodniego. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, czyniąc takie kurorty jak: Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Świnoujście godną alternatywą dla złotych piasków Bułgarii, słonecznej Chorwacji czy nawet krajów śródziemnomorskich. Turyści chwalą atmosferę w Polsce, atrakcje turystyczne, a także bardzo wysoki standard bazy hotelowej. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że zachodniopomorska turystyka znalazła się nad przepaścią.

– Nie możemy dopuścić do tego, by lata aktywnej pracy przedsiębiorców i samorządowców zostały zmarnowane. Branża turystyczna, hotelarstwo i gastronomia nie poradzą sobie bez wsparcia ze strony rządu. Polska jest modnym punktem na turystycznej mapie Europy. Nie możemy tego zmarnować – apeluje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Pomorze śladem gór 

Zdaniem Pomorskiej Izby Gospodarczej pomijanie Pomorza Zachodniego we wsparciu turystyki jest krzywdzące. „Pamiętajmy, że w sezonie jesiennym i zimowym zachodniopomorska turystyka wspierana była obecnością gości z Niemiec. Kuracjusze chętnie odwiedzali największe kurorty. Odczuwalny jest także brak turystów medycznych, a nasz region cieszył się ich wielkim uznaniem. Obecnie kliniki działają w sposób bardzo ograniczony, co również generuje straty” - czytamy na stronie izby.

Dlatego przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację, że rząd zamierza przekazać specjalne środki pomocowe dla przedsiębiorców z branży turystycznej tylko z południa Polski - tłumaczy prezes Hanna Mojsiuk.

Podkreśla jednocześnie, że brak możliwości funkcjonowania dla całego sektora w połączeniu z okresem feryjnym, bez możliwości organizacji wyjazdów, kolonii i obozów, tak samo negatywnie wpływa na branżę na Pomorzu, jak i w górach.

- Dziś, zamknięta turystyka potrzebuje wsparcia w całym kraju. Dlatego apelujemy do pana Premiera o wsparcie całej branży i wszystkich, którzy z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie mogą obecnie działać - czytamy w liście Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz