×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Portugalia: Operatorzy hotelowi inwestują w mieszkania dla turystów
fot. unsplash.com

Portugalia: Operatorzy hotelowi inwestują w mieszkania dla turystów

Autor: www.horecatrends.pl / PAP Data: 27 grudnia 2018 11:48

Portugalia staje się coraz popularniejszym kierunkiem dla turystów stroniących od przestronnych i drogich hoteli. Nasilającą się modę na małe i tanie mieszkania dla urlopowiczów próbują wykorzystać znane sieci hotelarskie.

W coraz popularniejszej wśród turystów Portugalii, do której w 2017 roku przybyła rekordowa liczba około 25 mln obcokrajowców, duzi operatorzy hotelowi tracą systematycznie rynek na rzecz właścicieli mieszkań. Dwa, a czasem nawet trzykrotnie tańsze miejsca noclegowe są silnym argumentem dla urlopowiczów.

Statystyki mówią same za siebie. Od roku 2014 liczba mieszkań zarejestrowanych w Krajowym Spisie Lokalnego Zakwaterowania (RNAL), z których korzystają turyści, zwiększyła się blisko sześciokrotnie. Łącznie w całej Portugalii działa oficjalnie blisko 80 tys. mieszkań, w których odpłatny nocleg mogą znaleźć urlopowicze.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Najwięcej miejsc noclegowych jest w Faro (29,7 tys.), następnie w Lizbonie (29,5 tys.) oraz w Porto (9 tys.). Łącznie w miastach tych znajduje się blisko 80 proc. mieszkań z tzw. lokalnego zakwaterowania w Portugalii.

"Oficjalnie szacuje się, że do października w naszym kraju pojawiło się dodatkowych 22,5 tys. prywatnych mieszkań, w których mogą zatrzymać się turyści. Należy jednak wątpić, aby wszystkie te podawane liczby zgadzały się z rzeczywistością. Wielu bowiem właścicieli mieszkań nigdzie nie rejestruje prowadzonego przez siebie wynajmu dla turystów" - powiedział PAP Antonio Fonseca, właściciel stołecznych mieszkań wynajmowanych obcokrajowcom.

W małe mieszkania zamieniane na kwatery dla turystów zaczynają w Portugalii inwestować również duże grupy hotelarskie, takie jak np. Marriott, Accor, czy Mystic Invest.

Marriott, czołowa grupa hotelarska świata, rozpoczął w tym roku rozwijanie lokalnego zakwaterowania w ramach projektu Hostmaker. Choć pierwsze mieszkania światowy gigant zaczął przejmować w Lizbonie, to docelowo hotelowy gigant chce pojawić się w nowym segmencie także w innych miastach i regionach Portugalii.

Z kolei francuski Accor nabył w ciągu ostatnich dwóch lat czternaście domów, głównie na terenie stołecznej aglomeracji, w których oferuje luksusowe warunki dla turystów. Mają oni m.in. możliwość wynajmu prywatnego kierowcy, a także kucharza.

"Ten rynek ma bardzo duży potencjał, a także niezwykle dużą rozpiętość cenową. Za wynajem niewielkiego kącika na jedną noc można w Lizbonie zapłacić kilkanaście euro w skromnym mieszkaniu. Z kolei w luksusowej willi nocleg może kosztować kilkaset euro" - dodał Antonio Fonseca.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz