Partnerzy portalu
Prezes IGHP: Hotele są bezpieczne i czekają na gości Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego zapewnia, że hotele są bezpieczne

Prezes IGHP: Hotele są bezpieczne i czekają na gości

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 05 maja 2021 16:53

- Za kilkadziesiąt godzin otwieramy hotele, a rozporządzenie wciąż nie zostało opublikowane. Formalnie więc nie wiemy, na jakich konkretnych zasadach będziemy funkcjonować - mówi serwisowi horecatrends.pl Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

  • 8 maja hotele znów będą mogły działać - jednak w ścisłym rygorze sanitarnym.
  • Hotele będą mogły przyjmować gości do limitu 50 proc. ilości dostępnych miejsc w obiekcie. 
  • Za kilkadziesiąt godzin otwieramy hotele, a rozporządzenie wciąż nie zostało opublikowane.

Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego: Jak hotele powinny przygotować się do otwarcia 8 maja?

Za kilkadziesiąt godzin otwieramy hotele, a rozporządzenie wciąż nie zostało opublikowane. Formalnie więc nie wiemy, na jakich konkretnych zasadach będziemy funkcjonować. Opieramy się na informacjach z konferencji prasowej premiera, gdzie podano warunki: do 50-proc. obłożenia hotelu, posiłki tylko w formie room service oraz zamknięta strefa spa i wellness.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Brakuje nam konkretnej informacji, choćby tej, co rząd rozumie przez pojęcia spa i wellness. Przypomnę, że aktualnie mogą działać gabinety kosmetyczne czy masażu terapeutycznego, które w hotelach często znajdują się właśnie w strefie spa.

Przygotowując się do ponownego przyjęcia gości, hotele wykorzystują zatem doświadczenia z ostatnich miesięcy oraz wdrażają wytyczne służb sanitarnych. Kolejna wątpliwość dotyczy organizacji imprez rodzinnych i spotkań okolicznościowych, które według deklaracji ministra zdrowia i premiera mogą być realizowane przy spełnieniu określonych warunków, ale wciąż nie wiadomo, jak liczyć dopuszczalną liczbę osób – czy wchodzą też do tego grona „ozdrowieńcy” i zaszczepieni? Brakuje również informacji dotyczących segmentu MICE, tak istotnych dla hoteli miejskich i biznesowych.

Czy hotele są gotowe na otwarcie 8 maja zgodnie z rządowymi wytycznymi?

Hotele są bezpiecznymi miejscami i czekają na gości. Zasady rygoru sanitarnego są nam znane, co czym świadczą pozytywnie zakończone kontrole sanepidu w hotelach i doświadczenia zdobyte w czasie prowadzonej działalności w 2020 roku, podczas stanu epidemii. Najważniejsze jest to, byśmy mieli dla kogo pracować.

Co należy zrobić, o czym pamiętać? 

Hotele powinny stosować się do wytycznych sanitarnych, które znajdują się na stronach rządowych. Personel powinien pilnować dystansu, liczebności osób, używać masek i rękawiczek ochronnych w miejscach wskazanych. Należy też przypominać gościom o konieczności przestrzegania przepisów i zaleceń, także  dotyczących noszenia maseczek w częściach wspólnych obiektu. Ważne jest również poinformowanie gości o zmianach w hotelu, ograniczeniach  w dostępności niektórych usług czy hotelowych atrakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz