Partnerzy portalu
Prof. Gut: Mieliśmy turystyczny boom, teraz mamy boom zakażeń Wirusolog prof. Włodzimierz Gut alarmuje: Musimy zachowywać się rozsądnie i racjonalnie/ fot. shutterstock

Prof. Gut: Mieliśmy turystyczny boom, teraz mamy boom zakażeń

Autor: PAP Data: 18 marca 2021 13:11

- Większość ludzi zachowuje się tak jak powinna. Jednak niestety o sukcesie przeciwnika decyduje mniejszość i tolerancja dla mniejszości – mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując wzrost zakażeń koronawirusem.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o najwyższej w tym roku liczbie potwierdzonych zakażeń koronawirusem - 27 278. Wzrastała ona z tygodnia na tydzień. 11 marca resort informował o 21 045 nowych przypadkach i 375 zgonach, przy 73,3 tys. badań wykrywających SARS-CoV-2. Dwa tygodnie temu (4 marca) o 15 250 zakażeniach i 289 zgonach, przy 62,9 tys. wykonanych testach.

Najwięcej przypadków wciąż notuje się na Mazowszu - w czwartek podano informację o 4408 nowych zakażeniach.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Prof. Gut w rozmowie z PAP zauważył, że rosnąca liczba zakażeń wynika z nieracjonalnych zachowań ludzi.

"Jeżeli ma się do czynienia z ludźmi racjonalnymi, to nic się nie stanie, ale nie zawsze tak jest" - mówił.

"Z reguły większość zachowuje się tak, jak powinna się zachowywać, tzn. trzyma dystans, nosi maseczki, nie bierze udziału w zgromadzeniach, ale niestety o sukcesie przeciwnika, w tym przypadku wirusa, decyduje mniejszość i tolerancja dla mniejszości" - wskazywał Gut. "Wszyscy by chcieli, żeby było dobrze, ale część osób robi, żeby było gorzej, a dostają za to wszyscy" - podkreślił.

Dodał, że jeżeli dalej tak będzie i jeżeli wprowadzane obostrzenia nie przyniosą efektu, to po prostu będzie jeszcze gorzej.

Wirusolog zwracał również uwagę, że w ostatnich dwóch miesiącach otwarte zostały m.in. galerie handlowe czy hotele.

"Mieliśmy turystyczno-hotelarski boom, to teraz mamy boom zakażeń" - ocenił. Mówił też, że odbywały się imprezy, takie jak np. mecze czy inne zgromadzenia, które - wskazywał - są "najlepszym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa".

"Po każdym tłumnym spotkaniu rzucany jest kamyczek, od którego idzie fala właśnie mniej więcej na trzy tygodnie. Teraz mamy tego efekty" - mówił.

Komentując dużą liczbę zakażeń na Mazowszu zauważył, że Warszawa jest dużym i gęsto zaludnionym obszarem, czyli podatnym na szerzenie się wirusa.

"W środkach komunikacji dziennie każdy styka się średnio ze stoma osobami. Wśród nich są ci, którzy jutro już będą leżeli chorzy, ale dzisiaj już zakażają" - wskazał wirusolog.

"Jeżeli zmądrzejemy, to mamy akurat czas, najbliższe trzy tygodnie, żeby naprostować sytuację. Musimy zachowywać się rozsądnie i racjonalnie. Sprawa zależy wyłącznie od ludzi, a nie wszyscy są obliczalni" - podkreślił. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz