Partnerzy portalu

Q Hotel we współpracy z Eweliną Fabisiak stawia na zdrowe śniadania (wywiad+zdjęcia)

Autor: horecatrends.pl Data: 16 października 2019 14:48

Sieć Q Hotel od maja współpracuje z Eweliną Fabisiak, dietetyczką i restauratorką ze stolicy. O szczegółach tego projektu opowiada Radosław Altheim, Dyrektor Zarządzający Q Hotel.

Sieć Q Hotel nawiązała współpracę z dietetyczką Eweliną Fabisiak. Na czym polega ta współpraca?

Radosław Altheim, Dyrektor Zarządzający Q Hotel: Zmieniamy się dla naszych Gości. Od maja oferta śniadaniowa we wszystkich obiektach Q Hotel uzupełniona jest o „Stół od natury” wypełniony produktami najwyższej jakości oraz polskimi superfoods, takimi jak siemię lniane, pesto z jarmużu czy polskie kiszonki. Goście mogą też samodzielnie wycisnąć warzywne soki, skomponować zdrowe śniadanie i skosztować słodkich produktów bez grama cukru.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dietetyczka stworzyła również szereg materiałów edukacyjnych, rekomenduje dania w specjalnej karcie „Dietetyk poleca”, menu sokowe i supershoty.

Jak jest cel takiej współpracy?

Zależało nam, by każdy z naszych Gości, bez względu na swoją dietę, wyznanie, kraj pochodzenia i szereg innych kryteriów, bez konieczności tłumaczenia swoich preferencji i dokonywania modyfikacji w oferowanych daniach, mógł wybrać jedną z dostępnych propozycji. Dysponujemy wspaniałym zapleczem kulinarnym i wybitnymi Szefami Kuchni, by profesjonalnie zająć się tematem zmian, brakowało nam jednej osoby – dietetyczki. Ewelinę Fabisiak znałem prywatnie już kilka lat, postanowiłem więc zaproponować jej współpracę i udało się.

Ewelina jest również restauratorką. Jak przebiega jej współpraca z Waszymi Szefami Kuchni?

Bardzo dobrze, wszystkie pomysły, które przedstawia nam Ewelina są możliwe do realizacji. Liczy się z naszymi możliwościami, doskonale współpracuje z Szefami Kuchni wykorzystując 100% ich umiejętności, ponadto dobrze wie, czego potrzebują nasi Goście.

Czy obserwują Państwo wzrost świadomości Gości z zakresu żywienia?

Tak, wiele osób jest do tego zmuszonych ze względów zdrowotnych, inni chcą po prostu wiedzieć, co jedzą, jeszcze inni są na diecie i pilnują każdej kalorii. Widzimy te zmiany na każdym kroku i w nas samych również. Zauważyliśmy, że Gościom zależy, by w podróży odżywiać się według swoich upodobań, to był dla nas sygnał, by wprowadzić zmiany w ofercie obiektów Q Hotel.

Teraz już wiemy, że to był strzał w dziesiątkę, o czym świadczą setki pozytywnych komentarzy oraz opinie ludzi z branży, którzy doceniają nasz pomysł i jego realizację,

Już przed projektem sieć Q Hotel w swoich kartach oferowała wiele dań wegańskich oraz wegetariańskich. Czy widzą Państwo coraz większe zainteresowanie ofertą bezmięsną?

Tak, ale dania mięsne wciąż są dostępne w naszej ofercie i nie planujemy tego zmieniać. Nasza nowa odsłona to uzupełnienie dotychczasowej oferty gastronomicznej, a nie zamiana. Wciąż w naszych restauracjach można zjeść pysznego steka, kaczkę, tatar i oczywiście wyśmienity żurek na Śląsku. Jednak obok takich dań oferujemy np. grillowany filet z łososia z kaszą orkiszową z grzybami majonezem z kiszonych cytryn i oleju rzepakowego oraz z dzikimi brokułami – propozycja opracowana we współpracy z dietetyczką zaskakująca i wyjątkowo pyszna.

Czy planują Państwo w przyszłości kontynuować ten trend?

Oczywiście, już pracujemy nad kolejnymi pomysłami związanymi z akcją „Tu się dzieje zdrowie”, zachęcam więc do śledzenia naszych losów – będziemy zaskakiwać.

Dziękujemy za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz