Partnerzy portalu
Senat poparł projekt w sprawie tzw. paszportu szczepień Senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła w czwartek wnioski dotyczące rozporządzeń PE i Rady w sprawie tzw. zielonego zaświadczenia cyfrowego czyli tzw paszportu szczepień. / fot. shutterstock

Senat poparł projekt w sprawie tzw. paszportu szczepień

Autor: PAP Data: 15 kwietnia 2021 11:10

Senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła w czwartek wnioski dotyczące rozporządzeń PE i Rady w sprawie tzw. zielonego zaświadczenia cyfrowego czyli tzw paszportu szczepień. W założeniu ma on ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii.

Senacka komisja zajęła się wnioskami dotyczącymi rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tzw. zielonego zaświadczenia cyfrowego oraz w sprawie ram wydawania obywatelom państw trzecich legalnie zamieszkującym lub legalnie przebywającym na terytorium państw członkowskich interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia.

17 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział na czwartkowym posiedzeniu komisji, że projekty rozporządzeń, które trafiły także do Polski, są odpowiedzią na brak standardowych wzajemnie uznawanych i zabezpieczonych dokumentów, których celem jest wprowadzenie ram wydawania, weryfikowania i uznawania zaświadczeń nie tylko o szczepieniu, ale i o wyniku testu czy przejściu zakażenia Covid-19.

Celem - jak mówił - jest usprawnienie korzystania ze swobodnego przepływu osób. Podkreślił, że Komisja zauważa, że w Europie istnieje liczna grupa, która nie jest zaszczepiona i grupy, które być może nigdy ze względów zdrowotnych do szczepienia nie podejdą. Wskazywał, że istotne jest to, by nie intepretować istnienia zaświadczenia jako obowiązku czy prawa szczepień.

Podkreśla aspekt ochrony danych osobowych, szczególnie danych wrażliwych, do których należą dane dotyczące zdrowia, w tym przebytych testów i zakażenia. Wskazywał, że należy ograniczyć ich podanie do minimum i dopilnować, by nie były one nigdy przez kraje członkowskie odkładane, czy używane do innych celów.

"Rząd popiera przyjęcie tego instrumentu, jesteśmy jednoznacznie za wprowadzeniem tych zasad i tym, by te zaświadczenia we wszystkich krajach UE funkcjonowały (...) Z dużym zadowoleniem przyjmujemy mechanizm zielonego zaświadczenia, który opiera się na zasadzie braku dyskryminacji osób, które nie zostały zaszczepione, m.in. ze względów medycznych albo dlatego, że dana grupa w swoim kraju nie doszła jeszcze do swojej kolejki szczepień" - powiedział.

Zwracał uwagę, że pewne sprawy nie powinny łączyć się ze zaświadczeniem, przede wszystkim nie może on ograniczać swobody decyzyjnej państw do nakładania i znoszenia pewnych ograniczeń związanych z pandemią. Wyraził oczekiwanie, że zaświadczenia będą bezpłatne, co powinno zapewnić powszechność ich używania i równość w systemie. Podkreślał, że zaświadczenie nie może być warunkiem używania danych środków transportu i ma być "przywilejem, ale nie warunkiem wstępnym".

Wiceminister podkreślił też, że to nie może być "martwy dokument", musi być zatem aktualizowany w miarę uzyskania nowych danych, rozwiązań technicznych, czy dopuszczenia do obiegu kolejnych preparatów.

Sprawozdawca komisji Kazimierz Kleina (KO), podkreślał, że ma zdecydowanie pozytywną opinię do obu projektów. Pytał jednak, kto będzie wydawał te dokumenty obywatelom państw trzecich przebywających na terenie danego państwa np. pracownikom sezonowym oraz kiedy dokument miałby wejść w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz