×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Spada liczba rezerwacji świątecznych w krajowych hotelach. To efekt IV fali i rosnącej niepewności
Przed pandemią Polacy chętnie spędzali święta w hotelu. Fot. Shutterstock

Spada liczba rezerwacji świątecznych w krajowych hotelach. To efekt IV fali i rosnącej niepewności

Autor: PAP Data: 07 grudnia 2021 09:30

W związku z sytuacją pandemiczną o 10-20 proc. spadła liczba rezerwacji świątecznych w hotelach - mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Jak zaznaczył Mączyński, święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok tradycyjnie były bardzo dobrym okresem dla branży hotelarskiej.

- Przed pandemią coraz bardziej popularnym sposobem spędzania rodzinnych świąt stawał się pobyt w hotelu, z kolei kalendarz przed samymi świętami wypełniały rezerwacje firmowe, głównie spotkania przedświąteczne pracowników - wskazał.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Rezygnacje z pobytów i spotkań świątecznych

Jego zdaniem wprowadzone przez rząd do 17 grudnia dodatkowe obostrzenia wzbudziły u gości niepewność dotyczącą tego, jak będzie wyglądała możliwość spędzania czasu świąteczno-noworocznego poza domem.

- Ten brak stabilności sytuacji powoduje, że w hotelach jest coraz mniej rezerwacji na pobyty indywidualne, a duża część firm zrezygnowała ze spotkań świątecznych z pracownikami. W ostatnich dniach liczba rezerwacji w hotelach na czas świąteczno-noworoczny, w zależności od regionu kraju, spadła od 10 do 20 proc. - podał.

Apele hotelarzy do rządu pozostają bez odzewu

Według eksperta branży nie pomaga także - w sytuacji rozwoju IV fali zachorowań - brak przepisów o certyfikatach covidowych.

- Bez jasnych przepisów umożliwiających sprawdzenie certyfikatu szczepień gości, hotelarze nie wiedzą, czy dany gość ma być wliczony do limitu, czy nie - wyjaśnił. Dodał, że liczne apele Izby o uregulowanie tej kwestii nadal pozostają bez odzewu, co bardzo negatywnie wpływa na - i tak już złą - sytuację finansową branży hotelarskiej.

W ub. tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych, wśród których przewidziano zmniejszenie limitu gości z 75 proc. do 50 proc. obłożenia m.in. w hotelach, lokalach gastronomicznych i na basenach.

W poniedziałek (6 grudnia) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wtorek lub najpóźniej w środę przedstawi drugi pakiet w związku ze świętami i mutacją omikron.

- Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz