×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Sylwester 2022. Polacy oszczędzają na wyjazadach. Sześć razy mniej rezerwacji niż w zeszłym roku
Hotelarze walczą o sylwestrowych gości cenami/fot. shutterstock

Sylwester 2022. Polacy oszczędzają na wyjazadach. Sześć razy mniej rezerwacji niż w zeszłym roku

Autor: www.propertynews.pl Data: 12 grudnia 2022 09:07

W portfelach Polaków brakuje pieniędzy na grudniowe wyjazdy. Noworocznych rezerwacji jest aż sześć razy mniej niż w zeszłym roku – wynika z raportu Noclegi.pl.

Grudzień 2022 nie będzie wymarzony dla polskiej branży turystycznej. Mimo, że średnia cena rezerwacji świątecznych względem 2021 roku wzrosła aż o 40 proc. z 89 złotych za osobę za noc do 124 zł za osobę za noc, to liczba rezerwacji na ten czas nie spadła aż tak znacząco - o 10 proc.

Polacy tradycyjnie najchętniej w Sylwestra  wybiorą się do Zakopanego, Gdańska, Sopotu czy Krakowa.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Sylwester 2022. Hotele walczą o gości cenami

–  Znacznie bardziej niepokoją dane dotyczące okresu noworocznego, bo to wyjazdy sylwestrowe zawsze stanowiły trzon grudniowych przychodów właścicieli obiektów – informuje Natalia Jaworska, ekspert platformy Noclegi.pl. 

Rezerwacji na ten czas mamy aż sześć razy mniej niż w zeszłym roku. To dramatyczny spadek i bardzo zły sygnał dla branży, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, żeby  początek roku pozwolił nadrobić straty. Na dziś mamy dziesięć razy mniej rezerwacji na ferie niż w analogicznym okresie 2021 roku – dodaje Natalia Jaworska.

Polacy skracają pobyty w hotelach

Mimo rosnących cen prowadzenia działalności hotelarze próbują walczyć o sylwestrowych gości cenami, które w przeciwieństwie do tych świątecznych, utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego i wzrosły o 5 proc.

Jednak nawet układ kalendarza nie zachęca do wyjazdu. Sylwester wypada w sobotę i nie każdy może pozwolić sobie na przedłużenie noworocznego weekendu. Widać to w długości rezerwacji, która względem zeszłego roku skróciła się ze średnio 3-4 nocy do 2-3 nocy.  

– Wpisuje się to wyraźnie w trend, który zaobserwowaliśmy już w sezonie letnim. Polacy, nie chcąc zrezygnować całkowicie z wyjazdów, obniżają ich koszty przez skracanie pobytów – tłumaczy Natalia Jaworska. 

Hotele: jakie ceny za Sylwester?

Jak się kształtują ceny wyjazdów noworocznych? Najwięcej rezerwacji odnotowano w apartamentach, pensjonatach i hotelach. Chętni na wyjazd do apartamentu muszą liczyć się w tym czasie ze średnim wydatkiem 100 złotych za osobę za noc. Z kolei wypoczynek w pensjonacie to średnio 104 złote za osobę za noc. Najdroższy jest nocleg w hotelu, gdzie średnio zapłacić trzeba 116 zł osobę za noc, co przy wyjeździe dla czteroosobowej rodziny na dwa dni daje średnio 1142 złotych. Szukający oszczędności mogą rozważyć zatrzymanie się w hostelu, gdzie średnia cena wynosi 81 złotych za osobę za noc. 

Gdzie Polacy wybiorą się na Sylwestra?

Najczęściej wybierane miejscowości są od lat praktycznie niezmienne. W TOP 5 znalazły się w tym sezonie Zakopane, Gdańsk, Wisła, Kraków i Szklarska Poręba.

W najpopularniejszym od lat Zakopanem średnia cena wzrosła w stosunku do 2021 roku ze 116 złotych na 128 złotych za osobę za noc. Taniej jest natomiast w Wiśle, gdzie względem zeszłego roku odnotowano spadek ze 110 złotych na 86 złotych za osobę za noc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz