Partnerzy portalu
Szczyrk Mountain Resort: Wyciągi narciarskie w Szczyrku ruszą w połowie grudnia Szczyrk Mountain Resort: Wyciągi narciarskie w Szczyrku ruszą w połowie grudnia; fot. shutterstock

Szczyrk Mountain Resort: Wyciągi narciarskie w Szczyrku ruszą w połowie grudnia

Autor: PAP Data: 23 listopada 2022 16:28

Już 16 grudnia ruszą wyciągi narciarskie w największym w Beskidach ośrodku – Szczyrk Mountain Resort (SMR). Trwa naśnieżanie tras. Szefowie głównych ośrodków zapowiedzieli we wtorek, że kryzys nie wpłynie na jakość usług, choć wspólny skipass będzie droższy.

Narty 2022/2023: Kiedy ruszą stoki narciarskie?

"Koszty funkcjonowania ośrodka narciarskiego wzrosły rok do roku 20-25 proc. Głównym czynnikiem jest energia elektryczna. Pojawiły się informacje, że ośrodki mogą w związku z tym działać w ograniczonym zakresie lub, że trasy będą słabiej naśnieżane, a koleje wolniejsze (…) To nie będzie miało miejsca. Trzeba oszczędzać energię, ale nie podejmiemy działań, które wpłynęłyby na jakość usług. (…) Po wzroście kosztów ośrodka, wiadomo, że i skipassy podrożeją. (…) Wzrost cen jest jednak niższy niż wzrost kosztów ośrodka" - powiedział dyrektor SMR Grzegorz Przybyła.

Podobnego zdania są przedstawiciele dwóch innych ośrodków. Jak zaznaczył dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu (COS) w Szczyrku Tomasz Laszczak, "ceny wzrosły, ale nie są one aż tak wysokie, jak się wszyscy spodziewali". Z kolei dyrektor Beskid Sport Arena (BSA) Maciej Błach wskazał, że kryzys energetyczny nie wpłynie na jakość usług.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Przed zimą najwięcej inwestycji poczynił szczyrkowski Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, w którego gestii są m.in. kolej linowa na Skrzyczne i znajdujące się tam trasy narciarskie, a także trasy biegowe na Kubalonce. "Ten rok jest początkiem gruntownej przebudowy ośrodka na Skrzycznem, która potrwa dwa lata. Zaczęliśmy od najstarszej trasy narciarskiej w Szczyrku - Ondraszka. Ma nowy profil i została poszerzona. Na początku grudnia oddamy ją narciarzom" - powiedział dyrektor COS w Szczyrku Tomasz Laszczak.

Przed sezonem ośrodek wzbogacił się o 30 nowych armatek śnieżnych. "Planujemy też montaż stałych armatek na trasie FIS" - dodał Laszczak.

COS zmodernizował ośrodek biegowy na Kubalonce. "Wprowadziliśmy tam nową jakość. To nasza największa inwestycja. Powstało sztuczne naśnieżanie. Powstaje nowa strzelnica biathlonowa. Pętla o długości 2 km otrzyma nowe oświetlenie zapewniające możliwość rozgrywania zawodów Pucharu Świata. Prowadzimy rozmowy, by w najbliższym czasie na Kubalonce odbyły się najważniejsze imprezy" - wskazał Tomasz Laszczak.

Szczyrk Mountain Resort: Kiedy naśnieżanie tras?

Największy ośrodek - Szczyrk Mountain Resort, od 19 listopada naśnieża trasy. Wszystko po to, by - jak zapowiedział dyrektor SMR Grzegorz Przybyła - można było 17 grudnia oficjalnie zainaugurować sezon. "Zjeżdżać w nas będzie już można dzień wcześniej, 16 grudnia" - powiedział.

Dyrektor marketingu i sprzedaży w SMR Michał Słowioczek wskazał, iż ośrodek chce zachęcić narciarzy do zakupu skipassów online i by czynili to możliwie wcześnie. "Cena wtedy jest nawet 50 proc. niższa" - dodał.

Słowioczek dodał, że w tym sezonie narciarze będą mogli jak zawsze zjeżdżać w ośrodku wcześnie rano po "sztruksie". Trasy czynne będą także po zmroku.

W Beskid Sport Arena w Szczyrku Biłej naśnieżanie rozpoczęło się 18 listopada. "65 proc. śniegu już jest. Jeszcze dwie doby naśnieżania pozwolą nam spokojnie myśleć o otwarciu" - zapewnił dyrektor Maciej Błach. Ośrodek w sezonie będzie funkcjonował codziennie od godziny 7. "W soboty będzie można jeździć na tyczkach z pomiarem czasu" - dodał.

BSA przystąpiło także do dokończenia budowy górnej stacji - powstanie tam restauracja. Prace rozpoczną się po sezonie zimowym.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy powiedział, że goście nie będą narzekali w tym roku na dziry w drodze do Szczyku. Główna szosa ma nawą nawierzchnię. Wiosną poprawiona zostanie jeszcze estetyka poboczy. Nie powinno być też problemów z odśnieżaniem. Samorządowiec zaznaczył, że nie będzie używana sól. "Trzeba pamiętać, że gdy się jedzie do miejscowości leżącej 600-800 m npm, to należy wyposażyć auto w odpowiednie opony i łańcuchy" - powiedział.

Wspólny skipass w Szczyrku obejmuje trzy największe ośrodki: SMR, COS i BSA. To w sumie ok. 40 km tras. 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz