Partnerzy portalu
Ten kraj zamknął granice dla zagranicznych turystów. Do października 2022 Nowa Zelandia będzie stopniowo otwierać granice/fot. unsplash.com

Ten kraj zamknął granice dla zagranicznych turystów. Do października 2022

Autor: PAP Data: 03 lutego 2022 10:58

Nowa Zelandia ogłosiła plan stopniowego otwierania granic. Do października 2022 granice tego kraju pozostaną zamknięte dla zagranicznych turystów. Są małe wyjątki.

Od 27 lutego 2022 r.  zaszczepieni Nowozelandczycy przebywający w Australii będą mogli powrócić do domu, bez obowiązku pozostawania w specjalnych państwowych ośrodkach kwarantanny. 14 dni później ta sama zasada obejmie Nowozelandczyków przebywających w innych częściach świata.

Nowa Zelandia - plan stopniowego otwierania granic

Od 13 marca do kraju będą mogli przyjeżdżać indywidualni turyści podróżujący z plecakami i wykwalifikowani pracownicy. 12 kwietnia Nowa Zelandia otworzy granice dla 5 tys. zagranicznych studentów.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Turyści z Australii i kilku innych krajów, których obywatele są zwolnieni z obowiązku wizowego, będą mogli przyjechać do Nowej Zelandii w lipcu, a turyści z reszty świata dopiero w październiku.

Wszyscy podróżni będą musieli poddać się 10-dniowej izolacji.

Otwarcie granic w zaplanowany sposób pozwoli m.in. na sprowadzenie najpotrzebniejszych pracowników. Taki system, pomoże także w zarządzaniu służbą zdrowia, która powinna poradzić sobie z oczekiwanym, niedrastycznym wzrostem przypadków zakażeń Covid-19.

- Nasza strategia w przypadku Omikrona to spowalnianie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a nasze (zamknięte - PAP) granice są jej częścią - przekazała Ardern.

Rządowy plan stopniowego otwierania granic jest krytykowany przez organizacje turystyczne. Według nich, wymaganie kwarantanny skutecznie zniechęci turystów do przyjazdu, skoro pierwszy tydzień w Nowej Zelandii będą musieli spędzić w zamknięciu.

Z powodu pandemii Covid-19, Nowa Zelandia wcześnie wprowadziła politykę ścisłego zamknięcia granic, tworząc z kraju fortecę.

Do kraju nie wpuszczano osób z zagranicy, a obywatele, którzy chcieli wrócić do domu musieli składać specjalne wnioski do rządu. W ostatnich miesiącach świat obserwował historię nowozelandzkiej ciężarnej dziennikarki, która utknęła w Afganistanie, ponieważ nie mogła wrócić do ojczyzny. Po nagłośnieniu sprawy, pozwolono jej powrócić.

Liczba zakażeń Covid-19 i śmierci z tego powodu w kraju jest statystycznie bardzo niska. W 5-milionowej Nowej Zelandii odnotowano łącznie ok. 17 tys. potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 i 53 śmierci powiązane z koronawirusem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz