Partnerzy portalu
Transakcje inwestycyjne na rynku hotelowym ożyły Inwestorzy hotelowi ożyli. W 2021 sfinalizowano transakcje o wartości ok. 140 mln euro/ fot. shutterstock

Transakcje inwestycyjne na rynku hotelowym ożyły

Autor: www.horecatrends.pl Data: 01 lipca 2021 15:46

W 2020 r. wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku hotelowym w regionie CEE-6 wyniósł 370 mln euro. 

  • To wynik znacznie poniżej wstępnych oczekiwań (prognozowano roczny wolumen w wysokości 1,8 mld euro) i stanowi spadek o 74,2% w porównaniu z rokiem 2019, w którym zainwestowano w hotele rekordową kwotę 1,4 mld euro.
  • Aktywność transakcyjna w 2020 roku utrzymała się na poziomie znacznie wyższym od odnotowanego w czasie kryzysu finansowego w 2009 roku, gdy wolumen transakcji spadł do 209 mln euro.
  • W 2021 roku inwestorzy w regionie znów zaczynają działać aktywnie i już sfinalizowali transakcje o szacowanej wartości ok. 140 mln euro.

W 2020 roku wartość transakcji inwestycyjnych zawartych w sektorze hotelowym w regionie CEE-6 wyniosła 370 mln euro. Jest to wynik znacznie poniżej wstępnych oczekiwań (prognozowano roczny wolumen w wysokości 1,8 mld euro), ponieważ wiele transakcji wstrzymano lub zrezygnowano z ich sfinalizowania, a aktywność transakcyjna początkowo niemal całkowicie zamarła z powodu pandemii. Większość ubiegłorocznego wolumenu (87,6%) stanowiły transakcje, których realizację rozpoczęto jeszcze przed wybuchem pandemii.Wolumen transakcji zawartych w ubiegłym roku w regionie CEE-6 był niższy o 74,2% w porównaniu z rokiem 2019, w którym zainwestowano rekordową kwotę 1,4 mld euro. Skala spadku aktywności transakcyjnej w tej części Europy była większa niż dla całego rynku europejskiego, na którym wartość transakcji inwestycyjnych zmniejszyła się o 62,8%, ponieważ ze względu na niepewność spowodowaną przez pandemię wielu inwestorów preferowało bardziej dojrzałe zachodnie rynki inwestycyjne, koncentrując się na znanych im obszarach.

Transakcje hotelowe w stolicach Europy

Na szerszych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej zaobserwowano zbliżony trend – niemal wszystkie transakcje sfinalizowane w regionie w 2020 roku zostały zawarte w stolicach (98,6%). To istotna zmiana w porównaniu z rokiem 2019, w którym na stolice przypadło tylko 72,2% transakcji. Oznacza to, że inwestorzy, którzy nadal inwestowali w tym regionie w ubiegłym roku, preferowali bezpieczeństwo inwestowania w największych miastach.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Pomimo spadku wolumenu transakcji, aktywność transakcyjna w 2020 roku utrzymała się na poziomie znacznie wyższym od odnotowanego w czasie ostatniego spowolnienia gospodarczego związanego z kryzysem finansowym w 2009 roku, w którym zainwestowano zaledwie 209 mln euro. To pokazuje, że niezależnie od etapu cyklu gospodarczego rynek regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest już znacznie bardziej atrakcyjny i aktywny niż dawniej.

- Spadek aktywności transakcyjnej był spowodowany przez szereg czynników, z których najważniejszym była przejściowa niepewność co do tego, kiedy i w jaki sposób nastąpi ożywienie na rynku. Czas jednak płynie i niektórzy właściciele mogą wkrótce stanąć w obliczu wyzwań finansowych, zwłaszcza że zapomogi rządowe stopniowo się zmniejszają lub zbliżają się terminy spłaty zaciągniętych kredytów. Z kolei inwestorzy zgromadzili znaczne ilości kapitału, który powinien już zostać zainwestowany, aby przyniósł oczekiwane zyski. Powyższe czynniki w połączeniu z poprawą przepływów pieniężnych wynikającą z ożywienia rynku powinny pomóc zmniejszyć rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami kupujących i sprzedających oraz przyczynić się do wzrostu aktywności transakcyjnej. Dlatego być może nie będzie konieczności sprzedaży obiektów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej – powiedział Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy kontynentalnej, Cushman & Wakefield.

Hotele pod lupą inwestorów

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz