Partnerzy portalu
Turystyka kosmiczna dla (prawie) każdego? Turystyka kosmiczna dla szerszego grona? Wyścig Bezosa i Bransona może pomóc/ fot. shutterstock

Turystyka kosmiczna dla (prawie) każdego?

Autor: PAP Data: 23 czerwca 2021 08:42

Miliarderzy Jeff Bezos i Richard Branson od lat ścigają się w dziedzinie turystyki kosmicznej. Wyścig nabiera tempa i nieoczekiwanie to ten pierwszy uzyskał przewagę - informuje portal Axios.

  • Choć to firma Bransona - Virgin Galactic - była przez długi czas postrzegana jako pionier turystycznych lotów na skraj przestrzeni kosmicznej, to Bezos i jego Blue Origin są faworytami w wyścigu kto pierwszy odbędzie taki lot.
  • Twórca Amazona zapowiedział, że 20 lipca razem z bratem i dwiema innymi osobami odbędzie pierwszy załogowy lot z wykorzystaniem rakiety New Shepherd.
  • Podobno Branson nie chce dać się wyprzedzić i stara się o pozwolenie na lot na początku lipca. Wszystko zależeć będzie od zgody amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Serwis Axios informuje, że choć pierwszy komercyjny pasażer New Shepherd wykupił swoje miejsce na aukcji za 28 milionów dolarów, rywalizacja między Blue Origin Bezosa i koncernem Bransona być może umożliwi turystykę kosmiczną na szerszą skalę.

Turystyka kosmiczna dla każdego?

"Jesteśmy na naprawdę wczesnym etapie, jeśli chodzi o to, jak korzystamy z przestrzeni kosmicznej" - powiedziała cytowana przez Axios Victoria Samson z Secure World Foundation, organizacji zajmującej się sprawami eksploatacji przestrzeni kosmicznej. Według Samson, możliwe jest, że popyt na loty kosmiczne będzie na tyle wysoki, że na rynku znajdzie się miejsce dla obu firm. To jednak okaże się w perspektywie 5-10 lat.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Zarówno Virgin Galactic, jak i Blue Origin oferują loty suborbitalne, tzn. docierające na granicę przestrzeni kosmicznej, podczas których pasażerowie spędzą w stanie nieważkości jedynie kilka minut. Firma Bezosa ma wynieść kapsułę z pasażerami za pomocą rakiety, zaś Bransona - specjalnego samolotu.

Większe od obu ambicje ma natomiast SpaceX Elona Muska, który na 2023 rok planuje pierwszy komercyjny lot dookoła Księżyca. Wcześniej, bo już we wrześniu obecnego roku, ten sam koncern ma zamiar przeprowadzić pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską na pokładzie kapsuły Crew Dragon, ktora używana jest do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz