Partnerzy portalu
W luksusowym poznańskim hotelu z czasów PRL-u powstał akademik
Architekci stworzyli przestrzeń, która z jednej strony pokazuje design z tamtej dekady; z drugiej - jest atrakcyjna dla młodych studentów. Fot. Materiały prasowe

W luksusowym poznańskim hotelu z czasów PRL-u powstał akademik

Autor: propertynews.pl Data: 25 lipca 2022 12:20 | Aktualizacja: 25 lipca 2022 12:21

W budynku po dawnym poznańskim hotelu Polonez, który był jedną z flagowych hotelarskich inwestycji lat 70. powstał akademik. Strefy wspólne prywatnego akademika Student Depot Poznań zaprojektowała  pracownia MIXD.

Hotel Polonez w Poznaniu był jedną z flagowych hotelarskich inwestycji lat 70. Został zbudowany z okazji 30-lecia PRL i miał służyć odwiedzającym Targi Poznańskie. Ten monumentalny obiekt (408 pokoi!) wykończono w wysokim jak na tamte czasy standardzie: nie zabrakło marmurowych posadzek, okładzin ściennych z granitu i drewnianych boazerii. Całość wyposażono specjalnie zaprojektowanymi meblami. Długo był oazą hotelarskiego luksusu.

Wnętrza z lat 70. - jak pokazać design z tamtej dekady?

Gdy okazało się, że miejsce biznesmenów i targowych gości zajmą studenci, ta barwna przeszłość okazała się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla zespołu projektowego MIXD, ale także wyzwaniem.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

- Z jednej strony chcieliśmy wyeksponować te wnętrza z lat 70., uratować i ponownie wykorzystać szlachetne materiały, pokazać design z tamtej dekady. Z drugiej - szukaliśmy dla nich mocnego kontrastu, przełamania, wprowadzenia czegoś atrakcyjnego dla młodych mieszkańców akademika Student Depot. Szukaliśmy inspiracji w dancingach, dyskotekach, placach zabaw z okolicznych osiedlach - mówi Anna Stachi, Associate, MIXD.

Strefa telewizyjna z muralem Nioski

W przestrzeni lobby pojawiły się grafiki, na czele z muralem w strefie telewizyjnej, zaprojektowanym przez Katarzynę Bogucką czyli popularną Nioskę.

- Zachowane granitowe okładziny na filarach uzupełniliśmy wpuszczonymi w kamień ledowymi neonami, które nie tylko rozświetlają wnętrze, ale także, dzięki sterownikom RGB, pozwalają na zmianę jego kolorystyki i nastroju. Na oryginalnym lamelowym suficie wymieniliśmy lampy. Marmurową posadzkę w wybranych miejscach przykryliśmy wykładziną, żeby ocieplić wnętrze. Wprowadziliśmy współczesne materiały, takie jak blacha trapezowa, stal szczotkowana czy laminaty. No i wiele tkanin, które pomagają zbudować jego klimat, intymność - wskazuje Anna Stachi. 

We całym wnętrzu znajduje sporo akcentów odnoszących się do hotelowej przeszłości. Autentyczna lampa z wyposażenia hotelowego pokoju oświetla strefę lounge, a odnowiony stół na toczonych nogach służy grającym w planszówki. Koło recepcji czeka hotelowy wózek na bagaże - gdyby ktoś chciał przewieźć wyjątkowo ciężkie walizki do pokoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz