Partnerzy portalu
W Polsce brakuje hoteli biznesowo-turystycznych W Polsce zdecydowanie brakuje hoteli biznesowo-turystycznych/fot. shutterstock

W Polsce brakuje hoteli biznesowo-turystycznych

Autor: propertynews.pl Data: 25 czerwca 2021 14:47

Boom hotelowy, który przeżywała Polska przed Covid-19 i rosnąca liczba nowych hoteli zdecydowanie się zatrzymał - mówi Grzegorz Kaleta, szef działu zarządzania nieruchomościami hotelowymi w CBRE.

Po zakończeniu lockdownu, podczas pierwszego długiego weekendu czerwcowego, mogliśmy zaobserwować prawdziwy boom turystyczny, do którego przyczyniła się ładna pogoda.

Niemal wszystkie spośród dostępnych 50% miejsc zostały z góry wyprzedane. Hotelarze nie mogą doczekać się 26 czerwca, kiedy to rząd zezwoli na 75% obłożenia, z wyłączeniem osób zaszczepionych i dzieci do lat 12. Jednak już teraz wszystkie weekendy wyglądają zadowalająco. Co więcej, wreszcie obserwujemy większy napływ klientów biznesowych z zagranicy. Po 1,5 roku wideokonferencji, tacy klienci powoli wracają do tradycyjnych spotkań w salach konferencyjnych czy mniej oficjalnych w ogródkach gastronomicznych, np. przy meczach Euro 2020.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Jednak boom hotelowy który przeżywała Polska przed Covid-19 i rosnąca liczba nowych hoteli drastycznie się zatrzymał. Wiele planowanych inwestycji hotelowych w miastach wielkiej piątki zostało odłożonych na później lub szybko przeprojektowanych na tzw. mieszkaniówkę. Były to świetne działki w centrum miast (np. Wrocławia, Krakowa, Katowic), które w innej rzeczywistości byłyby skazane na hotelarski sukces. Niemniej przy obecnie rozgrzanym rynku mieszkaniowym, gdy lokale schodzą praktycznie na pniu za gotówkę, a metr mieszkania co miesiąc bije nowe rekordy cenowe, trudno nie zgodzić się z taką decyzją. Należy jednak pamiętać, że wskaźniki nasycenia pokojami hotelowymi w Polsce wciąż są dalekie od tych w Europie Zachodniej. Jeśli nie będziemy świadkami kolejnych fal pandemii można przypuszczać, że rynek hotelowy odbije i inwestorzy wrócą do nowych projektów.

Zdaniem ekspertów patrząc z perspektywy pandemii, w Polsce zdecydowanie brakuje hoteli biznesowo-turystycznych, tzw. mixed use, z pokojami rodzinnymi. 

Więcej czytaj na www.propertynew.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz