×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Warszawskie hotele zadowolone z obłożenia. Dominują pobyty kilkudniowe
Warszawa na nowo tętni życiem, na nowo jest odwiedzana - mówi prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej Barbara Tutak. / fot. PAP/Albert Zawada

Warszawskie hotele zadowolone z obłożenia. Dominują pobyty kilkudniowe

Autor: PAP Data: 01 sierpnia 2022 09:50 | Aktualizacja: 02 sierpnia 2022 15:48

W dwóch ostatnich miesiącach obłożenie stołecznych hoteli wyniosło ponad 80 proc. Koncerty na PGE Narodowym sprawiają, że obłożenie w hotelach jest wtedy prawie pełne. Dominują pobyty kilkudniowe, nie zawsze weekendowe.

- Obłożenie w hotelach jest satysfakcjonujące. W dwóch ostatnich miesiącach wyniosło ponad 80 procent, więc jest fantastycznie - powiedziała prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej Barbara Tutak.

Zasadniczo, w statystyce przyjazdów turystów biznesowych i wypoczynkowych Warszawa zawsze była liderem. Jeśli chodzi o wielkość ruchu turystycznego, to jak porównujemy się do dobrych lat 2018, 2019, w których padały rekordy w przyjazdach, to oczywiście tego poziomu nie osiągnęliśmy i pewnie przez jakiś czas nie osiągniemy. Natomiast jeśli porównamy obecne statystyki do ostatnich dwóch lat, to zaobserwujemy bardzo duże wzrosty przyjazdów turystów. Warszawa na nowo tętni życiem, na nowo jest odwiedzana - zaznaczyła prezes.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Brakuje grup zagranicznych

Zawsze dominował turysta krajowy, bo z 10 milionów przyjazdów turystycznych w 2019 roku, 3 mln to był ruch zagraniczny, a 7 mln ruch krajowy.

- Zmiana jaką obserwujemy to taka, że nie ma grup zorganizowanych w ruchu zagranicznym w skali z jaką wcześniej mieliśmy do czynienia – podkreśliła Barbara Tutak.

Ma to związek z obawą przed wojną, która się toczy na Ukrainie. Turyści, którzy orientują się w geopolityce i znają Polskę, przyjeżdżają, a ci którym Europa jawi się jako jeden konglomerat, to mają wątpliwości. Dlatego ważna jest wspólna i spójna komunikacja wizerunkowa kraju i miast. 

Ruch grupowy to głównie uczniowie lub seniorzy

W przyjazdach krajowych także dominuje ruch indywidualny, ale wśród grup dużo jest wycieczek szkolnych i wycieczek seniorów.

- To taka reakcja popandemiczna. Po długim czasie izolacji wracamy do normalnych społecznych kontaktów i w miarę normalnej nauki – wyjaśniła prezes WOT.

Nie można też zapomnieć o ruchu MICE. W ostatnim półroczu nie odbywało się dużo międzynarodowych kongresów i konferencji. Dominuje korporacyjna turystyka konferencyjna, głównie krajowa.

- Zmieniła się segmentacja gości. Jest trochę dyplomacji gości z tzw. relokacji biznesów ze wschodniej granicy, dużo jest też wciąż gości ukraińskich, którzy normalnie płacą za pobyt. Oni, albo są w drodze, albo - zanim znajdą mieszkanie - to mieszkają w hotelach. Tutaj także obserwujemy dominację ruchu indywidualnego, zarówno z kraju jak i z zagranicy - dodaje Barbara Tutak. 

Goście przyjeżdżają na kilka dni - niekoniecznie w weekend

W przyjazdach dominują pobyty kilkudniowe, nie zawsze około weekendowe. Zmienił się też czas podejmowania decyzji o przyjeździe. Turyści obecnie zostawiają tę decyzję na ostatnią chwilę. Największe obłożenie w hotelach jest w weekendy czemu na pewno pomagają duże wydarzenia organizowane w Warszawie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz