×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Węgorzewo: przetarg na działki. Ma tam powstać hotel
W Węgorzewie ma powstać hotel; fot. unsplash.com

Węgorzewo: przetarg na działki. Ma tam powstać hotel

Autor: PAP Data: 29 listopada 2021 10:28

Urząd miasta w Węgorzewie przygotowuje przetarg na sprzedaż działek nad jeziorem Święcajty. Ma tam powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych - zapowiedział burmistrz Krzysztof Kołaszewski.

Leżące na północnym krańcu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Węgorzewo nie ma ani jednego hotelu. "Ten brak bardzo nam doskwiera, bo sezon zamiera z wyjazdem turystów. Baza hotelowa pozwala na wydłużenie sezonu, co pokazują doświadczenia innych mazurskich miast" - powiedział PAP Kołaszewski i zapowiedział, że jego miasto w najbliższym czasie ogłosi przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek w sąsiedztwie jeziora Święcajty. Ma tam powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych.

Sieci hotelowe zainteresowane Węgorzewem

Kołaszewski dodał, że już na tym etapie kilka sieci hotelowych wyraża zainteresowanie zrealizowaniem takiej inwestycji. "A już teraz w Ogonkach trwa budowa hotelu na 120 miejsc, ma być tam basen i SPA. To w naszej sytuacji jest już naprawdę dobry znak"- ocenił burmistrz Węgorzewa.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Obecnie Węgorzewo oferuje turystom noclegi w kwaterach agroturystycznych i małych pensjonatach. Jedyny hotel w okolicy znajduje się na granicy administracyjnej tej gminy - w Ogonkach.

Potrzeba budowy hotelu w Węgorzewie

Potrzeba budowy hotelu w Węgorzewie jest dostrzegana przez samorząd od wielu lat. Dlatego sprzedano prywatnemu inwestorowi pokrzyżacki zamek w centrum Węgorzewa, w którym miał powstać hotel. Niestety, od kilku lat budynek jest odgrodzony, na metalowym płocie wiszą czarno-białe zdjęcia gmachu w czasach jego świetności.

"Kontaktu ze spółką, która ma zamek, nie mamy od lat żadnego. Z dokumentów wiemy, że w ostatnim czasie właścicielem zamku stała się inna spółka. Podejmowałem trzykrotnie próby kontaktu z właścicielem, by ustalić, jakie ma plany względem zamku, niestety przedstawiciele spółki nie wyrazili takiej woli" - powiedział burmistrz.

Krzysztof Kołaszewski liczy także na to, że rozpoczęta właśnie przez Wody Polskie modernizacja rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego ożywią miasto i pozwolą zorganizować tu jeden z największych portów na Mazurach. "Gmina ma tereny inwestycyjne przyległe do kanału i rzeki, mają je też prywatni właściciele, którzy mają pomysły inwestycyjne. Mam nadzieję, że wreszcie ożywi się Węgorzewo także i poza sezonem, bo na razie wraz z wyjazdem turystów miasto zamiera" - ocenił.

Burmistrz przyznał, że "Węgorzewo opiera się na dwóch filarach: jednym jest wojsko i stacjonujący tu 11 pułk artylerii, drugim - turystyka". "Przemysł, jaki jest w mieście jest powiązany z turystyką, bo mamy np. stocznię jachtową" - wskazał.

Turystka w Węgorzewie

W ocenie Kołaszewskiego Węgorzewo może znacznie poszerzyć zakres usług turystycznych za ok. 7-10 lat, bo "trzeba uwzględnić procesy inwestycyjne". "Za to będziemy mieli bazę turystyczną w najwyższych nowoczesnych standardach. Z ostatnich będziemy pierwszymi" - skwitował burmistrz Węgorzewa.

Węgorzewo promuje się jako rowerowa stolica Polski. Miasto leży na szlaku Green Velo; wokół otaczających miasto jezior oraz w okolicy poprowadzono dodatkowe ścieżki rowerowe. Węgorzewo może też być bazą wypadową do zwiedzania kompleksu bunkrów w Mamerkach (Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w czasie II wojny światowej) czy w Pozezdrzu (polowa kwatera Himmlera) oraz zwiedzania śluz Kanału Mazurskiego np. w Leśniewie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz