Partnerzy portalu
Węgry: Nawet 25 proc. hoteli planuje czasowe zamknięcie przez ceny energii Węgry: Nawet 25 proc. hoteli planuje czasowe zamknięcie przez wzrost cen energii; fot. unsplash

Węgry: Nawet 25 proc. hoteli planuje czasowe zamknięcie przez ceny energii

Autor: PAP Data: 23 listopada 2022 14:38

Na Węgrzech z powodu wysokich cen energii w pierwszym kwartale 2023 r. może zamknąć się 20-25 proc. hoteli. Powodem jest m.in. wypowiadanie przez dostawców długoterminowych umów ze stałymi cenami - poinformował prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Hoteli Csaba Baldauf.

Hotele na Węgrzech: Problem z prądem

Jak wskazał, kontrakty na czas nieokreślony z firmami i samorządami na dostawy energii elektrycznej są rozwiązywane przez usługodawców. W związku z tym na przykład Budapeszt będzie musiał pogodzić się z końcem niższych cen energii gwarantowanych przez obecny kontrakt długoterminowy. Stolica przygotowuje się na przejście na tryb zakupów kwartalnych i dziennych. Szacuje się też, że 60-70 proc. hoteli będzie musiało robić dzienne zakupy prądu.

W połowie listopada rząd ogłosił program wsparcia dla węgierskiej turystyki, którą traktuje jako ważne źródło dochodów państwa. Wsparcie ma objąć przede wszystkim Budapeszt, który jest głównym ośrodkiem turystycznym kraju. Chodzi między innymi o okresowe - do 31 marca 2023 roku - zawieszenie podatku od rozwoju turystyki, co ma oszczędzić sektorowi około 30 mld forintów, czyli 73,5 mln euro. Rząd obiecał ponadto zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla sektora.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Liczba noclegów na Węgrzech w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy wyniosła 33 mln, czyli o jedną trzecią więcej niż w tym samym okresie 2021 r. - poinformował ostatnio Peter Horvath, dyrektor Węgierskiej Agencji Turystycznej. Wstępne rezerwacje do końca 2022 roku sugerują, że liczba noclegów może sięgnąć 37 mln, co oznacza spadek w porównaniu z 42 mln w przedkryzysowym 2019 roku - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz