Partnerzy portalu
Wielka Brytania i Belgia zabroniły zagranicznych urlopów Niemcy masowo wykupują wielkanocne podróże na Baleary, a Madryt zalała fala turystów, głównie z zachodniej Europy. Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych urlopów. / fot. unsplash

Wielka Brytania i Belgia zabroniły zagranicznych urlopów

Autor: PAP Data: 21 marca 2021 10:38

Niemcy masowo wykupują wielkanocne podróże na Baleary, a Madryt zalała fala turystów, głównie z zachodniej Europy. Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych urlopów. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Relatywnie łagodne restrykcje epidemiczne obowiązujące w Hiszpanii przyciągnęły do tego państwa w ostatnich tygodniach tysiące turystów z zagranicy. Według lokalnych mediów od stycznia tylko z Paryża do Madrytu przyleciało ponad 60 tys. osób. Przybyły głównie na kilkudniowe wypady, chociażby po to, by nacieszyć się czynnymi w stolicy Hiszpanii, a wciąż zamkniętymi we Francji barami i restauracjami. Choć podczas Wielkanocy do tego państwa będą mogli przyjeżdżać zagraniczni turyści, mieszkańcy Hiszpanii będą mieli wciąż ograniczone możliwości podróżowania wewnątrz swojego kraju.

W połowie marca niemiecki Instytut im. Roberta Kocha zdjął Baleary z listy obszarów wysokiego ryzyka epidemicznego, co w praktyce oznacza dla niemieckich turystów ułatwienia przy powrocie z tego hiszpańskiego regionu do kraju, np. brak konieczności przechodzenia kwarantanny czy testu na obecność koronawirusa. Mimo apeli władz o rezygnację z wyjazdów turystycznych, Niemcy błyskawicznie wykupili rezerwacje na wielkanocne wyjazdy na Majorkę, a linie lotnicze Eurowings zapowiedziały 300 dodatkowych połączeń na ten hiszpański archipelag.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Turyści przybywający do Hiszpanii drogą lotniczą z większości krajów Europy, w tym z Polski, muszą przedstawić negatywny wynik badania na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przylotem. Obowiązkowe jest także wypełnienie dostępnego w internecie formularza sanitarnego. Po przybyciu do Hiszpanii nie trzeba przechodzić kwarantanny.

Z powodu kolejnej fali pandemii koronawirusa i rozpowszechniania się jego bardziej zaraźliwych wariantów władze wielu krajów starają się ograniczyć możliwość podróży zagranicznych. Wielka Brytania i Belgia zakazały zagranicznych podróży turystycznych. Rząd Holandii odradza wszelkie niekonieczne wyjazdy co najmniej do 15 kwietnia. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Mieszkańcy Polski mogą podróżować zarówno do Wielkiej Brytanii, jak i Holandii, ale jest to odradzane również przez władze tych państw i wiąże się z koniecznością przedstawiania negatywnych wyników badań, wypełniania formularzy zdrowotnych i przechodzenia kwarantanny po przyjeździe. Do Belgii wolno wjechać tylko w celach zawodowych lub rodzinnych, deklarując dozwoloną przyczynę podróży w oświadczeniu. Osoby z obszarów podwyższonego ryzyka, w tym z Polski, muszą też przedstawić wynik testu i przejść obowiązkową kwarantannę.

Wprowadzenie zakazu wyjazdów turystycznych za granicę planuje także rząd Słowacji, według którego podróże obywateli tego państwa na Zanzibar, Malediwy czy do Egiptu mogły się przyczynić do rozpowszechnienia się w tym kraju nowych wariantów koronawirusa. Już teraz mieszkańcy Słowacji generalnie nie mogą opuszczać powiatu, w którym mieszkają.

Podróżni z Polski, którzy chcieliby odwiedzić Słowację muszą po wjeździe przejść 14-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. zawodowi kierowcy i osoby podróżujące przez Słowację tranzytem. Na granicy polsko-słowackiej działają tylko niektóre przejścia graniczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz