Właściciele obiektów hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej najprawdopodobniej zdecydują się na przeznaczenie większych środków z kapitału własnego na złagodzenie trudności finansowych i zmniejszenie luki finansowej spowodowanej przez pandemię Covid-19.
W badaniu przeprowadzonym przez CMS oraz Cushman & Wakefield wśród właścicieli ok. 150 hoteli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, blisko połowa (42%) inwestorów wskazała na spore problemy finansowe spowodowane przez pandemię Covid-19.
Prawie dwie trzecie badanych (63%) przyznało, że bez dodatkowego wsparcia kapitałowego nie będą oni w stanie kontynuować działalności dłużej niż rok. Ich sytuacja może ulec pogorszeniu wraz z ograniczaniem zapomóg rządowych, zwłaszcza w sferze świadczeń pracowniczych, z których w trakcie pandemii skorzystała przeważająca większość respondentów (85%).
Najpopularniejszą opcją na uporanie się z trudną sytuacją jest skorzystanie w większym stopniu ze środków z kapitału własnego (przy średniej ocenie w skali od 1 do 5 na poziomie 4,03, gdzie 5 oznacza najbardziej prawdopodobne rozwiązanie). Na przeciwległym końcu skali – jako dwa najmniej prawdopodobne sposoby rozwiązywania problemów finansowych – znalazły się restrukturyzacja w ramach postępowań układowych oraz ogłoszenie upadłości likwidacyjnej (przy średniej wynoszącej odpowiednio 1,52 oraz 1,30).
- Wśród właścicieli dysponujących większym kapitałem lub lepszymi powiązaniami kapitałowymi, którzy poszukują sposobów na zmniejszenie luki finansowej, popularne stały się rozwiązania oparte na wykorzystaniu kapitału własnego, a nie na wyprzedaży aktywów - komentuje Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy kontynentalnej, Cushman & Wakefield.
Jak zaznacza, w niektórych jednak przypadkach korzyści wynikające ze sprzedaży dziś – nawet po nieznacznie niższej cenie – mogą przeważyć nad kosztami i ryzykiem związanym z zarządzaniem ograniczonymi przepływami pieniężnymi w okresie niepewnego ożywienia, zwłaszcza w przypadku aktywów o zwiększonym ryzyku.
Blisko połowa (42%) właścicieli hoteli wskazała na spore problemy finansowe spowodowane przez pandemię Covid-19, a prawie dwie trzecie badanych (63%) przyznało, że bez dodatkowego wsparcia kapitałowego nie będą oni w stanie kontynuować działalności dłużej niż rok. Ich sytuacja może ulec pogorszeniu wraz z ograniczaniem zapomóg rządowych, zwłaszcza w sferze świadczeń pracowniczych, z których w trakcie pandemii skorzystała przeważająca większość respondentów (85%).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.