Workation jako benefit - pracodawcy udostępniają hotele pracownikom Workation jako benefit? Korporacyjny wynajem apartamentów wakacyjnych zyskuje zwolenników/fot. shutterstock

Workation jako benefit - pracodawcy udostępniają hotele pracownikom

Autor: www.propertynews.pl Data: 30 lipca 2021 11:35

W obiektach noclegowych i hotelach obok pobytów indywidualnych popularność zyskuje wynajem korporacyjny. Pracodawcy wynajmują apartamenty wakacyjne i udostępniają je pracownikom.

  • Sun & Snow reaguje na rosnąca popularność zjawiska workation i dostosowuje swój voucher do potrzeb zmieniającego się w błyskawicznym tempie rynku pracy i benefitów pozapłacowych.
  • Firma może wysłać pracownika do ciekawego kurortu, gdzie przez kilkanaście dni, będzie on pracował zdalnie, a po godzinach pracy, będzie miał możliwość skorzystania z atrakcji turystycznych.
  • Takie benefity mogą być wykorzystywane przez firmy np. jako forma nagrody dla najlepszych pracowników lub bardzo atrakcyjny czynnik motywacyjny.

Z raportu wydanego przez firmę Gartner wynika, że do końca 2021 roku, 51 procent wszystkich pracowników, którym do wykonywania swoich obowiązków potrzebny jest jedynie komputer, będzie pracować zdalnie. Dla porównania w 2019 roku było to tylko 27 procent. Biorąc pod uwagę fakt, że wraz z pracą zdalną, wiele benefitów straciło sens, pracodawcy i działy HR nie przestają poszukiwać nowych sposobów podtrzymania motywacji pracowników.

Pracodawcy wynajmują hotele pracownikom

- Po ponad półtorarocznym home office, pracownicy czują się niesamowicie zmęczeni. Domowe warunki nie zawsze pozwalają na efektywną pracę, a często nawet ją uniemożliwiają. Pogodzenie służbowych i prywatnych obowiązków, czasami na ograniczonej przestrzeni, wywołuje wiele negatywnych skutków, a ich eliminacja leży zarówno w interesie pracowników, jak ich pracodawców. W związku z tym coraz częściej obserwujemy trend polegający na wynajmie apartamentów przez firmy oraz przeznaczeniu ich do pracy zdalnej, oferując w ten sposób swoim pracownikom odskocznię od codzienności i możliwość uprawiania turystyki w czasie wolnym. W naszej ofercie znajdują się apartamenty, które doskonale się do tego nadają. Oprócz możliwości prywatnej rezerwacji oferujemy również vouchery, które stanowią świetny benefit finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – mówi Mariola Skorupa, Product Manager w Grupie Sun & Snow.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

- Obok pobytów indywidualnych popularność zyskuje wynajem korporacyjny – polega  to na tym, że pracodawcy sami wynajmują apartamenty i udostępniają je pracownikom. Coraz częściej również pracownicy wybranych korporacji czy kadra zarządzająca patrzą pozytywnie na te rozwiązania i wpływają na swoje działy HR, by poszerzyły ofertę dostępnych benefitów. Dowolność w wyborze benefitów pozapłacowych, a także miejsca i czasu ich realizacji to skuteczny system motywacyjny, dający satysfakcję zatrudnionym i wygodę kadrze zarządzającej. Spędzanie wolnego czasu dostosowane do indywidualnych upodobań i wypoczynek będą coraz popularniejszymi kategoriami świadczeń pozapłacowych, co wynika z najnowszych danych dotyczących trendów w branży HR – mówi Mariola Skorupa.

W sezonie 2021/2022 popularność workation, czyli pracy z miejsc typowo urlopowych, będzie zapewne większa niż benefitów związanych z pracą stacjonarną w biurze. Przykładem może być dofinansowanie do posiłków, które było jednym z bardziej cenionych benefitów pozapłacowych. Takie dopłaty w dobie pracy zdalnej straciły na wartości, a pracownicy oczekują, że zostaną zastąpione nowymi, dostosowanymi do panującej rzeczywistości, korzyściami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz