×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zabrze przebuduje dawny hotel. Miasto otrzymało  30 mln zł dotacji
Zabrze zamawia przebudowę dawnego reprezentacyjnego hotelu/fot. Facebook

Zabrze przebuduje dawny hotel. Miasto otrzymało 30 mln zł dotacji

Autor: PAP Data: 12 marca 2023 17:43

Przebudowę dawnego reprezentacyjnego hotelu Admiralspalast w centrum Zabrza pod kątem nowych funkcji zamawia lokalny samorząd. Miasto otrzymało na ten cel 30 mln zł dotacji rządowej.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego sporządzonego przez biuro architektoniczne Konior Studio kompletnej dokumentacji projektowej przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku dawnego hotelu Admiralspalast, przy ul. Wolności 305. Termin składania ofert to 12 kwietnia - wynika z informacji miasta.

Zabrze przebuduje dawny reprezentacyjny hotel

Pod kątem projektu związanego z gmachem miasto w maju ub. roku otrzymało zapewnienie 30 mln zł dotacji z drugiej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (projekt "Rewitalizacja obszaru miejskiego w obrębie budynku Admiralspalast").

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik uczestnicząca wówczas w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim na temat programu akcentowała, że Admiralspalast to jeden z symboli miasta i ważny element jego historii.

W siedmiokondygnacyjnym dawnym hotelu po przebudowie kondygnacje od I do IV mają stać się powierzchnią biurową z przeznaczeniem dla odrębnych podmiotów. Piętra I i II mają pełnić funkcję centrum promocji z przestrzeniami konferencyjno-wystawienniczymi, zapleczem socjalnym, a także z wydzielonymi przestrzeniami spotkań i pracy. Część tej funkcji zlokalizowano też w kondygnacji podziemnej.

Piętra III i IV przeznaczone zostały na ośrodek promocji i rozwoju TechnoHub Zabrze. Na kondygnacji III w narożniku budynku jest dwukondygnacyjna sala wielofunkcyjna. Mają się w niej odbywać się konferencje, występy, prelekcje i bankiety). Na III piętrze wydzielone mają być pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników TechnoHubu, a kondygnacja IV ma być przestrzenią kreatywną z salami warsztatowymi i salami spotkań.

Kondygnacje V i VII mają pełnić funkcję lokali gastronomicznych. Na V piętrze będzie restauracja z kuchnią, a na VII bar z salą bankietową pod kopułą i tarasy. Posiłki mają tam trafiać windą towarową. Na VI piętrze przewidziano pomieszczenia pracy indywidualnej i wypoczynku, wchodzące w skład powierzchni biurowych, a także pomieszczenia sanitarne i socjalne.

Hotel Admiralspalast w Zabrzu - historia

Hotel Admiralspalast powstał w latach 1924-1928 przy głównej zabrzańskiej ul. Wolności (wówczas Kronprinzenstrasse). Główna część jego fasady wcina się klinem między tę arterię, a odchodzącą w kierunku dworca kolejowego ul. Dworcową, zamykając perspektywę widoku z głównego placu miasta. Ze względu na elegancki, nieco wyniosły projekt, nawiązujący do tzw. szkoły chicagowskiej, niektórzy nazywali hotel zabrzańskim drapaczem chmur.

Elegancki hotel (z akcentami art déco - np. boczne elewacje zdobią płaskorzeźby ludzkich głów, symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów) otwierano etapami. Najpierw, w 1926 r., na parterze uruchomiono piwiarnię. Kilka miesięcy później - na pierwszym piętrze - ruszyły kawiarnia, restauracja i sala balowa na kilkaset osób. W kolejnym roku gotowy był ogród na dachu z kręgiem tanecznym dla ponad 300 gości.

Część hotelową, od II do IV piętra, otwarto w lutym 1928 r. 48 pokojów miało umywalki z bieżącą wodą, na każdym piętrze był prysznic i telefon. Przed wojną było to ważne i prestiżowe miejsce. Pobliski dworzec kolejowy w Zabrzu był dworcem granicznym, a przemysłowe miasto szybko się rozwijało.

Po wojnie hotel - również ze względu na swój charakter sprzeczny z ówczesnym wizerunkiem miasta robotniczego - stopniowo tracił świetność. Zmieniały się jego nazwy - ostatnia brzmiała Monopol.

Po transformacji systemowej hotel opustoszał, a dzierżawcy sprawiali kłopoty. Przez lata na parterze i pierwszym piętrze działał jeszcze duży oddział jednego z banków. W 2012 r. zarządca budynku - należące do Skarbu Państwa Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych - wyremontowało elewację i dach gmachu, dzieląc się kosztami z władzami miasta.

Kilkukrotne próby sprzedaży dawnego hotelu nie przyniosły efektu, więc w poprzednich latach pojawiały się pomysły kolejnych prób wynajęcia lub wydzierżawienia jego wnętrz. Obiekt stał pusty. Na początku ub. roku miasto przejęło go od dotychczasowego właściciela.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz