Partnerzy portalu
Zakopane: znaczny wzrost rejestracji noclegów przez Bon Turystyczny Polski Bon Turystyczny spowodował znaczący wzrost rejestrowanych przez Urząd Miasta Zakopane obiektów noclegowych / fot. unsplash

Zakopane: znaczny wzrost rejestracji noclegów przez Bon Turystyczny

Autor: PAP Data: 07 lipca 2021 08:23

Polski Bon Turystyczny spowodował znaczący wzrost rejestrowanych przez Urząd Miasta Zakopane obiektów noclegowych. Kwaterodawcy, którzy chcą realizować bony, muszą bowiem dokonać wpisu swoich obiektów do miejskiej ewidencji – wyjaśniła rzeczniczka zakopiańskiego magistratu Anna Karpiel – Semberecka.

Znaczący przyrost rejestrowanych w zakopiańskiej ewidencji obiektów nastąpił, gdy Polska Organizacja Turystyczna zaczęła weryfikować kwaterodawców w związku z przyjmowaniem płatności bonem turystycznym, dając wynajmującym siedmiodniowy termin na przedstawienie zawiadomienia o wpisie do ewidencji. Bon Turystyczny wszedł w życie w sierpniu 2020r., a znaczący przyrost wpisów do zakopiańskiej ewidencji nastąpił pod koniec roku 2020. Dla porównania łączna liczba zarejestrowanych miejsc noclegowych w Zakopanem na dzień 30 czerwca 2020 r. wynosiła 33 tys. 460, a na dzień 30 czerwca 2021 r. było to już 35 tys. 958 miejsc noclegowych. To wzrost blisko o 2,5 tys. - wynika z danych Urzędu Miasta Zakopane.

Jak skorzystać z Bonu?

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność pod kodem PKD 55.20.Z czyli obiekty noclegowe, turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, na mocy ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodnikach turystycznych, zobowiązani są do wpisania swojego obiektu do ewidencji tzw. innych obiektów hotelarskich, prowadzonej przez burmistrza.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka Urząd Miasta Zakopane, wielu przedsiębiorców prowadzących działalność pod kodem PKD 55.20.Z dokonując spóźnionego wpisu do ewidencji tłumaczyło się nieznajomością przepisów. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących działalność już od dłuższego czasu. Osoby rozpoczynające działalność są natomiast informowane przez urzędników o konieczności zgłoszenia obiektu do ewidencji miejskiej.

"Przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem pokoi często mylą Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) z ewidencją innych obiektów świadczących usługi hotelarskie, prowadzoną przez burmistrza. Często są przekonani, że dokonanie wpisu do CEIDG kończy sprawę rejestracji obiektu noclegowego" - wyjaśniła rzeczniczka i dodała, że lista kwaterodawców zgłoszonych w miejskiej ewidencji wpisana jest w bazie noclegowej na stronie zakopane.pl, gdzie każdy turystyka może zweryfikować wybraną kwaterę.

Czy Zakopane zarobi na Bonie Turystycznym?

Znaczący wzrost rejestrowanych kwater nie musi oznaczać znaczących wpływów do kasy Zakopanego z tytułu opłaty miejscowej, gdyż część zgłaszających swoje obiekty do ewidencji już wcześniej pobierała stosowną opłatę od gości. Jednocześnie porównując wpływy z opłaty miejscowej, w okresie od stycznia do maja w 2020 i 2021 r. są one mniejsze o ponad 1,2 mln zł. Ma to związek z zamknięciem obiektów noclegowych przez pandemię.

"Przy tak dużym wpływie czynnika związanego z przebiegiem epidemii COVID-19 trudno więc oszacować, czy jakikolwiek wzrost wpływów z opłaty miejscowej nastąpił na skutek zgłaszania obiektów do ewidencji. Być może efekty będą widoczne dopiero po zakończeniu epidemii, gdy branża turystyczna będzie funkcjonować bez żadnych ograniczeń" - wyjaśniła PAP rzeczniczka Urzędu Miasta Zakopane.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest na stronach internetowych POT. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz