Partnerzy portalu
ZUS: aktywowano bony turystyczne na kwotę ponad 2 mld zł fot. shutterstock

ZUS: aktywowano bony turystyczne na kwotę ponad 2 mld zł

Autor: PAP Data: 20 lipca 2021 18:49

Do tej pory 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,1 mld złotych – informuje prezes GUS Gertruda Uścińska. Dodano, że z bonu turystycznego skorzystali już opiekunowie ponad 3,5 mln dzieci.

ZUS wskazał, że płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 27 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne na terenie Polski.

"Pierwszego sierpnia minie rok, od kiedy rodzice i inni opiekunowie mogą korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Do dziś skorzystali z niego opiekunowie ponad 3,5 miliona dzieci. Już 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,1 mld złotych. Jednocześnie zarejestrowaliśmy 1,3 mln płatności na kwotę ponad 930 mln złotych. To pokazuje, że zautomatyzowana i zelektronizowana formuła programu z aktywacją na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz płatnością za pomocą kodu otrzymywanego w SMS sprawdziła się. Rodzicie nie mają problemu z wykorzystaniem bonu" - powiedziała we wtorek szefowa GUS Gertruda Uścińska.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Jak aktywować bon turystyczny?

ZUS przypomina, że realizacja bonu odbywa się na PUE ZUS. "Od 1 sierpnia 2020 r. rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon na PUE ZUS. Wystarczy, że po wejściu na naszą platformę uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS" - tłumaczy prezes.

Profil na PUE ZUS można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 zł, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością ma on wartość 1 tys. zł. Z bonu można skorzystać do 31 marca 20222 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz