×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

A. Moskwa o projekcie elektrowni atomowej: w tym tygodniu dołączy kolejny amerykański podmiot

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 08:13

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - będzie to wykonawca - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, prace projektowe - dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska odpowiadając na pytanie w RMF24, jak się układają nasze relacje z Amerykanami i budowanie elektrowni atomowej, powiedziała: "Już w tym tygodniu, w czwartek dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański - będzie to wykonawca".

"Analizowaliśmy liczne projekty, gdzie były opóźnienia, czy jakieś problemy z realizacją. W wielu tych miejscach problemem było to, że wykonawca dołączył zbyt późno, na etapie np. budowy. Ważne, żeby wykonawca był jak najwcześniej w procesie, żeby uczestniczył w procesie projektowania, tak żeby uniknąć potem, czy błędów, czy roszczeń" - powiedziała. Dodała, że więcej szczegółów będzie podane w czwartek na konferencji prasowej.

"W tym roku jeszcze duża umowa na usługi inżynieryjne, na prace projektowe, bardzo ważny etap" - dodała.

Jak zaznaczyła, nie ma wątpliwości, że atom jest źródłem stabilnym i nieemitującym. "Źródło, które nie jest zależne w dużym stopniu od zewnętrznych surowców - tylko 7 proc. kosztów całości funkcjonowania i wyprodukowania energii to jest paliwo zewnętrzne. Zupełne inaczej niż przy elektrowniach węglowych, czy gazowych, co daje nam dużą stabilność" - powiedziała minister Anna Moskwa.

"Wczoraj zamknęliśmy już przedostatnią rundę rozmów środowiskowych z przedostatnim partnerem. To są Duńczycy. Przed nami już tylko Austria. Zamknęliśmy też rozmowy z Niemcami, ze wszystkimi innymi zainteresowanymi, co pozwala optymistycznie patrzeć na dalsze etapy wydawania decyzji środowiskowej" - powiedziała.

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r. Elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, a alternatywą jest Żarnowiec.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz