×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

A. Mularczyk: to niemieckim dyplomatom było "bardziej nieprzyjemnie", gdy im przypomniano, co ich przodkowie robili w Polsce

Autor: PAP Opublikowano: 09 września 2023 11:55

Myślę, że to niemieckim dyplomatom było "bardziej nieprzyjemnie", gdy im przypomniano, co ich przodkowie robili w Polsce - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w odpowiedzi na doniesienia niemieckich mediów, że polskim dyplomatom było "nieprzyjemnie" wręczać noty w sprawie reparacji.

Portal "Spiegel" napisał w piątek, że w ciągu ostatnich miesięcy polscy dyplomaci z placówek na całym świecie przekazali swoim niemieckim odpowiednikom noty, dotyczące reparacji. Według "Spiegla" wielu niemieckich ambasadorów potwierdziło otrzymanie not, a "niektórzy z polskich dyplomatów czuli się nieprzyjemnie", gdy je przekazywali.

Na te doniesienia zareagował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

"Myślę, że to jednak niemieckim dyplomatom było +bardziej nieprzyjemnie+, gdy im przypomniano, co ich przodkowie robili w Polsce w czasie II Wojny Światowej oraz że ich kraj Niemcy nigdy nie zapłacił Polsce reparacji wojennych" - napisał Mularczyk w sobotę na Twitterze.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na początku lipca br., że "tak długo, jak PiS będzie dzierżył stery rządów, nie odpuścimy tematu reparacji wojennych nigdy i doprowadzimy do skutecznego zakończenia, do tego, że Niemcy będą musieli płacić".

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz