×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Adamczyk: mam nadzieję, że Sejm przyjmie na tym posiedzeniu ustawę znoszącą opłaty na autostradach

Autor: PAP Data: 24 maja 2023 13:42

Mam nadzieję, że Sejm na tym posiedzeniu przyjmie ustawę znoszącą opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo - powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wspólnego wystąpienia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w siedzibie partii.

Obecne posiedzenie Sejmu, które rozpoczęło się w środę, ma potrwać do piątku.

"Mam nadzieję, że Sejm na tym posiedzeniu przyjmie ustawę znoszącą opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo" - powiedział Adamczyk na wspólnym wystąpieniu z prezesem PiS. "Mam nadzieję i mamy wszyscy nadzieję, że Senat zajmie się szybko tym projektem, nie będzie zwlekał, bo przecież Polacy na tę decyzję czekają, czekają niecierpliwie, czekają z nadzieją" - dodał szef resortu infrastruktury.

Adamczyk przypomniał, że zniesienie opłat za autostrady zostało zapowiedziane podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w połowie maja.

"Na polecenie Prezesa Rady Ministrów Ministerstwo Infrastruktury wraz z Ministerstwem Finansów przygotowało w szybkim tempie projekt ustawy pozwalający zaniechać poboru opłat na autostradach zarządzanych przez państwo. (...) Na posiedzeniu rządu w ubiegły wtorek projekt ustawy został przyjęty" - zaznaczył szef MI.

Zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Aktualnie takie opłaty funkcjonują na autostradach: A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica.

Nadal będzie natomiast pobierana przez Szefa KAS opłata elektroniczna od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że celem nadrzędnym ustawy jest utrzymanie bądź nawet zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie faktycznych wydatków, które ponoszą kierowcy samochodów osobowych. "Brak odpłatności oznaczać będzie bowiem, że na ponad 1300 km sieci autostrad zarządzanych przez stronę publiczną kierowcy pojazdów osobowych będą poruszać się swobodnie, bez konieczności uiszczania opłat" - dodano.

Przypomniano też wcześniejsze zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, że nie będzie kontynuacji koncesji na odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków, a fragment ten - zgodnie z projektem ustawy - będzie bezpłatny dla samochodów osobowych. Należąca do Stalexportu koncesja na zarządzanie tym odcinkiem autostrady wygasa w 2027 r.

Jak podano w uzasadnieniu, w wyniku rezygnacji z odpłatności autostrad od samochodów osobowych przychody z opłat ulegną zmniejszeniu o ok. 230 mln zł średniorocznie w perspektywie 10 lat.

Z kolei w Ocenie Skutków Regulacji podano, że zniesienie opłat za przejazd autostradami państwowymi od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad, a ponadto zostaną zaoszczędzone środki na ich utrzymanie i remonty.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz