×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Ambasador RP w Rydze: Łotwa bardzo mocno koncentruje się na wzmacnianiu swojego bezpieczeństwa

Autor: PAP Opublikowano: 04 sierpnia 2023 20:37

Łotwa bardzo mocno koncentruje się na wzmacnianiu swojego bezpieczeństwa - powiedziała w piątek ambasador RP w Rydze Monika Michaliszyn w programie „Gość Wiadomości”.

Zdaniem polskiej ambasador Łotwa podchodzi bardzo odpowiedzialnie do kwestii bezpieczeństwa.

"Kwestie bezpieczeństwa były omawiane przez Polskę i Łotwę, ale też przez inne kraje bałtyckie, właściwie od początku eskalacji napięcia: czyli nie od napaści Rosji na Ukrainę, ale od rozpoczęcia wojny hybrydowej przez Białoruś na naszych granicach" - podkreśliła Michaliszyn.

Jak dodała, Łotwa podejmuje liczne działania w polityce krajowej i międzynarodowej, w formacie NATO. "Łączy nas strategiczne podejście do kwestii ukraińskiej. Łotwa na pomoc Ukrainie wydaje prawie 1 proc. swojego PKB. Bardzo dużo inwestuje też w swoją obronność - obecnie ponad 2 proc. PKB, będzie starała się osiągnąć 2,5 proc." - poinformowała.

Łotwa wzmacnia też swoje bezpieczeństwo wewnętrzne: przywrócono obowiązkową służbę wojskową, wzmacniany jest region Łatgalii graniczący z Rosją i Białorusią, budowany jest płot na granicy, który ma zabezpieczyć Łotwę przed napływem imigrantów. W tym roku - jak zaznaczyła ambasador - wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy ze strony Białorusi. Jeśli chodzi o Grupę Wagnera, to rozpatrywane są różne scenariusze - dodała.

Ambasador Michaliszyn podkreśliła, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę na Łotwie podjęto decyzję o zamknięciu rosyjskich kanałów propagandowych; przestrzeń informacyjna została "oczyszczona" z bezpośredniego oddziaływania kremlowskich kanałów propagandowych.

Michaliszyn powiedziała, że na Łotwie mieszka ok. 40 tys. Polaków. Zaznaczyła, że edukacja w języku polskim jest jednym z głównych priorytetów państwa polskiego i MSZ. Na Łotwie są cztery polskie szkoły z długimi tradycjami - w Rydze, Dyneburgu, Rzeżycy i w Krasławiu - w których uczy się ok. 1500 dzieci. Szkoły cieszą się dużą renomą - dodała.

Przypomniała, że na Łotwie zarejestrowano niedawno kilka kanałów Telewizji Polskiej. Chodzi o TVP Info, TVP World, TVP Wilno i Biełsat.

Na Starym Mieście w Rydze w piątek wieczorem trwa koncert polskich i zagranicznych gwiazd pod hasłem "Łączy nas Bałtyk", zorganizowany przez TVP.

Z Rygi Natalia Dziurdzińska

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz