×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Ardanowski: rolnictwo nie udźwignie ekonomii rozwoju obszarów wiejskich

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 16:00

Rolnictwo jest polską szansą na rynkach międzynarodowych, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że nie udźwignie ekonomii rozwoju obszarów wiejskich - ocenił przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Obszary zależne od rolnictwa, gdzie rolnictwo jest jedyną czy dominującą formą działalności gospodarczej, mają największe problemy - przekazał przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski po posiedzeniu Rady w środę. Powołując się na raport Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk z monitoringu rozwoju obszarów wiejskich za ostatnie 10 lat wskazał, że dotychczasowe źródła dochodu wydają się nie być w stanie zapewnić odpowiednich środków dla rozwoju obszarów wiejskich.

Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo jest polską szansą na rynkach międzynarodowych, ale "trzeba uczciwie powiedzieć: rolnictwo nie udźwignie ekonomii rozwoju obszarów wiejskich". Wskazał, że na terenach zależnych wyłącznie od rolnictwa następuje regres i wyludnianie, ponieważ brakuje na nich miejsc pracy. Podkreślił, że dotyka to gminy peryferyjne, położone z dala od ośrodków miejskich.

Były minister rolnictwa ocenił, że konieczne jest nie tylko znalezienie nowych źródeł dochodów, ale także zwiększenie tych pochodzących z rolnictwa. Zwrócił uwagę, że dopłaty unijne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE znaczą coraz mocniej w dochodach gospodarstw.

"Obserwujemy zresztą zjawisko (...) że wielu rolników nie chce bądź opóźnia złożenie wniosków o dopłaty. Dość powiedzieć, że do 15 maja, czyli w okresie składania wniosków od 15 marca, tylko około pół miliona gospodarstw polskich złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie" - stwierdził Ardanowski.

W jego opinii wynika to m.in. z komplikacji Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności ubiegania się o ekoschematy. Przekazał, że z uwagi na związaną z nimi biurokrację oraz konieczność poddawania się kontrolom w gospodarstwach, część rolników rezygnuje z ubiegania się o środki unijne.

Zdaniem byłem ministra rolnictwa, dodatkowych źródeł dochodu można poszukiwać m.in. w rozwoju agroturystyki, prowadzeniu tzw. gospodarstw opiekuńczych, które pozwalają osobom starszym mieć kontakt z naturą czy zagród edukacyjnych, adresowanych do dzieci i młodzieży.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz